forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BİRKAÇ REZİL ADAM!

Aktif .

suat_oktay_140Bursa’da pis bir hava…Sis ve nem soluk almayı güçleştirmiş, boş tribünler Şampiyonlar Ligi’nde yaşanan hayal kırıklığını pekiştirmişti sanki…

İşte bu havada devler liginde son maçına çıkan Bursaspor’u yalnız bırakmamak için Atatürk Stadı’na koşan az sayıdaki taraftarlar arasındaki yerimi aldım.  Bursaspor.net koordinatörü Uğur Çelikkol ile birlikte kale arkasındaydık. Bir daha Bursaspor’u devler liginde ne zaman görebiliriz, doğrusu Bursa’daki son Şampiyonlar Ligi maçını kaçırmak istemiyordum.

Ancak herkes bizimle aynı fikirde olmadığı içini tribünlerin büyük bölümü boştu ve UEFA’yı garantileyen Glasgow Rangers karşısında yeşil beyazlı takımı desteklemeye gelen “birkaç REZİL ADAM!” kavgaya tutuşunca, utancımızdan ne yapacağımızı şaşırdık.

Rakip olmayınca kendi kendiyle kavga etme geleneğini Şampiyonlar Ligi’ndeki son maçta da sürdüren sözde Bursasporlu serseriler, hepimizi dünyaya rezil etti.

***

İddiasız bir rakip karşısında daha rahat oynayacak, galibiyeti getirecek bir futbol beklentim yüksekti. Konuk takımın, yenilmemek adına, (bizim tabirimizle) Çanakkale Geçilmez’i uygulayıp oyunu da yavaşlatınca pozisyon bulmakta,  Rangers’ın etten duvar savunmasını aşmakta zorlandık.

Tek bir pozisyonda da golü ağlarımızda gördük. İşte bu anlar devreye 12. Adam girmeli ve takımı ateşlemeli değil mi?

Ancak bizimkiler ne yaptı, takımlarını destekleyecekleri yerde Beşiktaş ve çarşıya küfür etmek için anı kolladılar. Rangers taraftarının Beşiktaş lehine tezahürat yapmalarıyla daha da gaza gelen güruh, kalite ve seviyesini dünyaya göstermekten utanmadı!

Takım 1-0 geriye düşmüş, en çok desteğe ihtiyacı olduğu anda birbirine girdiler. Olaylar hemen önümüzde oldu. Nedenini kimse anlamadı. Ama tek gerçek vardı ki, hemen yan tarafta duran İskoçluların kendi aramızdaki kavgayı alaycı kahkahalar atarak izlemeleriydi.

Belki birileri, “bu kadar abartmaya gerek yok!” diyebilir ama hayır abartmak lazım, aksine göz ardı edemeyiz. Birkaç serseri, kentimizin batılı ve Avrupalı imajını zedelemesi kanım dokunuyor! Ertuğrul Sağlam’ın ısrarla üstünde durduğu centilmenlik kavramı bu kadar kolay yıkılmamalı!

***

Bursaspor bir daha şampiyon olur mu?

Şampiyonlar Ligi’ne katılır mı?

İnşallah ama çok zor…

Geçen yıl Bursaspor şampiyon olurken buna kimse olanak vermiyordu! Yeşil beyazlı takımın en büyük avantajı da buydu işte!

Ancak bu yıl Bursaspor’a alınacak önlemler giderek artıyor. Hem rakipler daha bilenmiş olarak karşısına çıkıyor, hem de masa başı oyunları giderek kendini hissettiriyor. Bu benim değil, eski hakem, yeni yorumcular Ahmet Çakar ile Erman Toroğlu’nun iddiası!

Bursaspor’un karşısında rakip takımlarla birlikte bu kez eski başkanı Levent Kızıl da çıkmışa benziyor!

***

En çok desteğe, birlik ve beraberlik içinde olmaya ihtiyaç duyduğumuz bir anda, pis bir tezgaha kurban ediliyor, kişisel egolar, daha büyük başarıların önüne set olarak geçiyor!

***

Eski başkanla yeni başkan dışarıda birbirini yerken, tribünlerden yaşananlara da pek şaşırmamalıyız aslında değil mi?

Bu kentin uluslararası tanıtımının yapılabilmesi için yakalanan fırsat heba oldu.

Son maçta yaşanan kavgayı da anımsayınca, Ertuğrul Sağlam’ın bu kente hak etmediği bir başarıyı sunduğunu, Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansını kullanamayacak denli beceriksizler tarafından yönetildiğimizi çaresizce görüyor, 1-1’lik sonuç ile teselli buluyoruz. Geriye dönüp baktığımızda ise kaçan balığın ne denli büyük olduğunu idrak edemeyecek kadar "saf"laşıyoruz!

 

DKM ARŞİVİ