forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

TMSF'NİN OLAY'LI GÜNLERİNDEN BİR KESİT!

Aktif .

suat_oktay_140Bursa’da Olay Medya tekrar gerçek sahibi Cavit Çağlar’a ve eski yöneticilerin kontrolüne geçti. Birkaç yıldır TMSF tarafından idare edilen Bursa’nın ve Türkiye’nin en büyük Yerel medyasında birçok taş da hem yerinden oynadı, hem de eski yerine oturdu.

Neyse…

Ben başka bir konuya değineceğim.

Önceki yaz BŞ Belediyesi, Olay TV’de yayınlanması için, esnafları eğitmek amacıyla kısa skeçlerden oluşan bir film yaptırdı. Bunun için de dindar kesime yakınlığı ile bilinen ünlü bir yönetmenin genel koordinatörlüğünde çekimler yapıldı. Ben de o skeçlerden birinde bir manavı canlandırmıştım.

Buraya kadar her şey normal.

Anormal olan, aradan onca zaman geçmesine rağmen çekilen filmin ortada olmaması. Ne Olay TV’de gösterildi, ne de bir başka yerde.

Hoş, Bursa esnafını anlatan bir yapımın Bursa dışında başka TV’lerde gösterilmesini beklemek de mantık dışı!

Bundan sonra, Olay TV o filmi yayınlar mı, bilemem ama filmin yapım aşamasında harcanan paranın uzun metraj bir sinema filmini kotarmaya yetecek kadar olduğunu söyleyebilirim.

Muhtemelen, bu filmin bütçesi Bursa BŞ Belediyesi’nden karşılandı.

Bizim sıfır bütçe ile Bursa’da uzun metraj film çektiğimizi dikkate alırsak, yaklaşık olarak 150 bin TL’lik bir bütçenin böyle bir iş için hangi anlama geldiği de anlaşılabilir sanırım!

Sorulması gereken soru şu:

Neden o ünlü(!) yönetmene böyle bir film yapılması için sipariş verildi?

Belediyelerde her iş ihale usulüyle verildiğine göre, 150 bin TL’lik tanıtım filmini yapmak için neden ihale açılmadı?

Açıldı da sadece malum yönetmenin mi haberi oldu?

TMSF döneminde Olay TV’nin başında genel müdür olan ve uzun yıllar söz konusu yönetmen M U’nın asistanlığını da yapmış olan M Ö’nin bu işte payı ne kadardır?

Merak etmekte ve yanıtlarını aramaktayım!

TMSF gitti, ardından sallama durumu değil bu… Uzun süredir yazmak için fırsat kolladığım ama bir türlü elimin klavyeye değmediğini söyleyebilirim…

Bursa medyası için Olay çok önemlidir. Bugüne kadar çalışanlara hakkı verilen, Bursa’daki en iyi çalışma ortamını sağlayan tek medya kuruluş Olay’dı. Ancak TMSF döneminde sigortasız ve düşük maaşla eleman çalıştırmaktan tutun da, her türlü gruplaşmanın, yalancılığın ve adam kayırmanın, işinin ehli olamayanların, gazeteciliğin G’sinden anlamayanların yazar diye maaşa bağlandığı bir sistem oluşturulmuştu! Ne yazık ki, aslen devlet kurumu olan, ancak tamamen cemaat, parti ve hatır gönül ilişkilerliye, kısaca torpil ile dönen bu mekanizma, Bursa Olay Medya’da TMSF adıyla işledi. Kimse de sesini çıkaramadı!

Bir devlet kuruluşunun bu şekilde işlemesi bir TC vatandaşı, refüze edilmiş bir gazeteci olarak, benim kanıma dokunuyor.

Buradan da soruyorum:

Bu mudur meslek ahlakı, bu mudur Müslümanlık, dindarlık, bu mudur etik değerler?

Tarafsız olmak suç mudur bu ülkede?

Peki ya bu yanlışlardan kim hesap sorar, sorabilir?

KİM?

Not: Ben sadece set ortamına, çalışan ekip ve kullanılan ekipmana bakarak tahmini bir bütçe tasavvur ettim, eğer bu işin içine paydaşlar da dahil edilirse 150 bin TL'lik bütçe çok küçük kalabilir, bunu da anımsatmak istedim!

--

suatsh@gmail.com
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİ