forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

KAYNANA KUDURDU, SIRA BİZDE!

Aktif .

suat_oktay_140Analar, babalar, damat ve gelinler veya top yekûn halk kudurur mu bu gidişle? Bilinmez, zira asayiş berkemal, kimine göre… İstatistikler iktidarın ömrünü uzun göstermekte, ta ki malum şahsılar da yanlışlıkla serbest bırakılıncaya dek. Malum ya, katiller, sapıklar ve yobazlar peş peşe salıverilince adalet ablanın ayarı bozuldu(!)

Birileri de köpürmeden kudurdu…

Neyse, kaynana ve kudurmaktan söz açılmışken, size Bursa BŞ Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun yeni oyunu, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kaleme aldığı “Kaynanam Nasıl Kudurdu?”dan söz etmek istiyorum biraz.  Gürpınar’ın 1927 yılında yazdığı oyunu, Ayşegül Çelik Şahin’in tiyatro uyarlamasını, Ertan Akman Bursa Şehir Tiyatrosu için sahneye koydu.

Yönetmenlik koltuğunda da başarılı olduğunu kanıtlayan Akman’ın usta yorumunu, Şehir Tiyatrosu oyuncuları aynı ustalıkla izleyiciye aktarıyor. Kazım Güçlü, Müge Açıkdüşünenler, Didem Hun Liman, Günay Güney, Nihal Türksever ve Uğur Serener’in muhteşem performanslarının altını çizmekte yarar var. Dinamik, şen şakrak ve akıcı bir oyun Bursalı sanatseverleri bekliyor!

Oyunu önceki akşam gerçekleştirilen galada izleme fırsatı buldum.  Kaynana sopası şekerlemelerinin dağıtıldığı galada gözler, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’yi aradı.

Oyunun sahnelendiği Bursa Şehir Tiyatrosu TKM Sahnesi ile Bursa BŞ Belediyesi binası yan yana, yürüme mesafesi bir, bilemediniz iki dakika.

Aynı anda Marmara Belediyeler Birliği toplantısı olması mazeret değil.

Sayın Altepe’nin, belediyesine bağlı sanatçıları galalarında bile selamlama zahmetine katlanmaması, kendisi için atfedilen “çağdaş sanatları sevmiyor!” iddialarını güçlendirdi!

Bursa BŞ Belediye Başkanı Altepe, sinemaya da sıcak bakmıyor aslında Bursa’nın öz kaynaklarıyla çekilen ilk ve tek uzun metraj sinema filmi “Adı Aşk Bu Eziyetin” galasına da katılmamıştı.

Galadır bunlar, katılıp katılmamak keyfine kalmıştır, eyvallah... Ancak 4 yıldır Bursa’nın kültür ve sosyal dinamiğine önemli katkılar yapmış “Uluslararası İpek Yolu Film Festivali”ni  düzenlenip düzenlenmemesiyle ilgili çelişklili bilgiler gelmesi kafaları karıştırdı. 29 Nisan, 8 Mayıs tarihleri arasında yapılması öngörülen etkinlik ile ilgili yaprak kımıldamıyor Bursa’da. Festivalin akıbetiyle ilgili kesin bilgi alacak bir yetkili bulamadım koskoca Bursa BŞ Belediyesi'nde. Herkes topu Başkan Altepe'ye atıyor, başkanı da ara ki bulasın!

Gözler Başkan Recep Altepe’de, lakin son karar onun! Ancak kendi tiyatrocularına, Bursa’da sinema yapma çabasında olanlara yabancı kalan bir başkandan nasıl bir karar çıkacak, varın siz düşünün!

Ama Sayın Bursa BŞ Belediye Başkanı da haklı, Cübbeli Ahmet Efendilerle aşure dağıtmak kadar ulvi bir görev varken(!), tiyatro ve sinema galaları, film festivalleri de neymiş...

Ha, bir de (hükumette yetkin, Bursa'da etkin) sayın ve pek değerli devlet bakanımız var ki, Bursa’da sanata ve sanatçıya uzak ama cübbelilere yakın olmasıyla, seçimler öncesi asosyal ve gayri kültürel bir profil çiziyor!

SÖZDE, Avrupa şehri Bursa’nın 2,5 milyonluk mega köy halini alması git gide kaçınılmaz oluyor. Kongre ve kültür merkezleri dikmek yetmez, onların içini doldurmak gerek. Sinema ile tiyatro, opera, müzik ve geleneksel sanatlarımıza destekle olur!

Eğer Bursa BŞ Belediyesi kentte yalnız bırakıldıysa, başta devlet bakanımız Faruk Çelik, sonra da BŞ Belediye Başkanı Recep Altepe çıkıp bunu haykırmalı! Kralın çıplak olduğunu, Bursa'nın sosyal ve kültürel dinamiğine kim dinamit koyuyor, Bursa'yı kim sığ bırakıyor, bilmek hepimizin hakkı!

Çünkü kaynana kudurdu, sırada biz varız!

Bizim kudurmamız başka bir şeye benzemez.

Eğer Bursa çağın gerisine itilirse önümüze geleni ısırırız(!) kimsenin kuşkusu olmasın. ;)

suatsh@gmail.com
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİ