forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

İPEK YOLU FİLM FESTİVALİ'NDEN SON TANGO!

Aktif .

suat_oktay_1404 yıl arka arkaya düzenlenen, daha sonra tarihi değiştirilen, “Uluslararası İpek Yolu Film Festivali”nin akıbeti hâlen netlik kazanmadı.

Bununla ilgili Bursa BŞ Belediyesi’nden somut bir açıklama ya da elle tutulur bir eylem gerçekleşmeyince, 31 Ocak 2011 pazartesi günü için tarafımdan başlatılan ve Facebook’ta yürütülen Bursa BŞ Belediyesi tarihi binasının önünde, "Bursa, Uluslararası İpek Yolu Film Festivali'ne sahip çıkıyor!" etkinliği kapsamında bildirimizi okumamız kaçınılmaz oldu.

Bugüne kadar “bizi” ve dolayısıyla “beni “ fark etmeyen, hiçbir organizasyonu için düşünmeyen Bursa BŞ Belediyesi için bir anda kıymete bindik(!)

“BŞ Belediyesi bizi keşfetti!” saflığına düşmeyeceğim elbet! Biz zaten vardık ve yıllardır,olmayan koşulları zorlayarak, 16mm Sinema Atölyesi'ni günümüze taşıdık, Türkiye’nin düzenli olarak kısa film üreten tek platformu haline geldik ve son olarak da kariyerimizi “Adı Aşk Bu Eziyetin” isimli uzun metraj sinema filmini çekerek taçlandırdık. Bu süreç içerisinde hep mesafeli duran BŞ Belediyesi’nin, İpek Yolu Film Festivali’nin bundan sonraki organizasyonun içinde bizi düşünüyor olması, memnunluk uyandıran, şaşırtıcı ve hayret verici…

Ama güven verdiğini de söylemek biraz güç!

Çünkü durum, “eniştem beni niye öptü!” durumu...

Başkan Recep Altepe festivalin yapılmasından yana. Bunu, başkanın bundan önceki tüm açıklama ve konuşmalarından biliyoruz. Sadece konseptini değiştirmek istiyor!

Geçen hafta içerisinde BŞ Belediyesi’nin kültür komisyonunda haftalık toplantısına beni de davet ettiler ve şifahen de olsa bu düşüncelerini ilettiler!

Ortada somut bir şey yok, festivalin yapılıp yapılamayacağı, yapılırsa da nasıl kotarılacağı kesinlik kazanmamışken, bir de baktık, ertesi gün o toplantıda konuşulanlar, internet üzerinde yazarlık yapan Bursalı bir meslektaşımıza sızdırılmış. Ama ne sızdırma! Noktasından virgülüne kadar “andıçlık” yapılmış ki, söyleyecek söz bulamıyorum!

Somut olmayan konular, hatta abartılı şekilde, itina ile ‘siyasi bir platforma çekilerek’ gazeteci ablamıza aktarılmış...

Ablamız da, konuyu araştırmadan, sormadan etmeden, lapin gibi atlayıp yazıyı olduğu gibi köşesinde kullanmış!

Öyle ki, ertesi gün Bursa Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir baş komiser beni cep telefonumdan arayıp etkinliği iptal etmem kibarca rica etti, aksi takdirde yaşanabilecek olumsuzluklardan sorumlu olduğumu da yine aynı kibarlıkla anımsattı(!)

BŞ Belediyesi’nde yaptığımız toplantıda festival ile ilgili çalışacak, festivalin yeni konseptini şekillendirecek bir komisyon oluşturma kararı verilmişti ki, o komisyonda ben de yar alacaktım. Ve ilk toplantıyı da hemen ertesi gün yapacaktık.

Toplantıda olanlar ayyuka çıkınca o malum komisyonun bir araya gelmesi gerçekleşmedi. Kim yaptı? Neden konu sızdırıldı, bilmiyorum.

...Ama olasılıklar var:

1-Benim organize ettiğim BŞ Belediyesi önünde bildiri okuma etkinliğini sabote etmek, zayıflatmak.

2- Festivali yapmaya aslında hiç niyetleri yok(tu), bunun için zaman kazanmak.

3-Başkan Recep Altepe’yi zor durumda bırakmak.

Üçüncü şık uzak ihtimal de olsa, mantıksız değil. Çünkü, Bursa BŞ Belediyesi içinde inanılmaz bir güçler savaşı var. Liberal ve çağdaş düşünenler ile geleneksel muhafazakârlar, başkana yakın ve etkin olabilmek için her şey için hazır ve de nazırlar! Lakin bu festivalin gerçekleşmemesi durumunda hedef tahtasına Başka Altepe konulacak ve tüm eleştiri okları ona yönelecek. Bu durum Altepe’yi hem kamuoyu önünde, hem belediye içerisinde zorda bırakacak, hem de parti içinde prestijini sarsacak! Bu da en çok geleneksel muhafazakârların işine yarayacak gibi görünüyor!

Bu olasılığı düşünmek istemiyorum ama Bursa BŞ Belediyesi Başkanı Sayın Recep Altepe’nin altındaki kadroda, bağnaz, çağdaş sanatlara düşman, geleneksel ile moderniteyi ayırt edemeyen, algı ve ilgi sorunu yaşayan insanların çokluğu liberal ve çağdaş kesimin elini kolunu bağlıyor!

Olanlar, “Marka Kent” yaratmak üzere yola çıkan Recep Altepe’nin söylemleriyle örtüşmüyor, (sözde) Avrupa şehri Bursa’ya yakışmıyor!

İşte bu durum İpek Yolu Film Festivali’nin geleceğini tehlikeye sokan önemli unsurların başında geliyor!

Başkan Altepe’nin onayladığı bir festival sürüncemede kalıyorsa, bunun başka izahı tarzı da yok aslında!

Aynı insanların Malatya’da yapılan Altın Kaysı Film Festivali için de Bursa’dan Malatya’ ya, özellikle internetten yazan gazetecilerle “andıç” ağı kurması(!) bunun bir başka kanıtı.

 Bursa BŞ Belediyesi içinde bir oyun oynanıyor. Bu oyunu bozacak tek isim Başkan Recep Altepe’nin kendisidir.

Çünkü alt kadro, ne sanattan anlıyor, ne insan ilişkilerinden!

Başkan Altepe'nin tavsiyesi ile beni komisyona öneren, toplantı gününü belirleyen, sonra da toplantının iptal edildiğini haber verme zahmetine bile katlanmayanların da bu insanlar olduğu dikkate alınırsa, Bursa’ya da yazık, Başkan Altepe’ye de!

2011 yılını yaşadığımız şu günlerde, 2 buçuk milyonluk bir kent, bu “ucube” konularla zaman kaybetmeyi hak etmiyor!

 Biz Bursalı sanatla iştigal eden birkaç gönüllü31 Ocak pazartesi saat 14:30’da BŞ Belediyesi tarihi binasının önünde son tangomuz için bir araya geleceğiz. Önce bildirimizi okuyacağız, sonra da imza toplayıp. Başkan Recep Altepe’ye sunacağız!

Sonra bakacağız, Bursa mı büyük onlar mı? Bursa mı daha değerli, yoksa…

 

DKM ARŞİVİ