forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

ONUN KAFASINDA KURŞUN, BENİMKİNDE SORULAR VAR!

Aktif .

suat_oktay_225SUAT OKTAY ŞENOCAK
Kanallar arasında zap yaparken Kanal D'de Muhabbet Kralı’na takıldım, daha sonra da, programa telefonla bağlanan Doğan haber Ajansı muhabiri son gelişmeleri aktarırken, şöyle dedi:

“Tatlıses sedyede ameliyathaneye taşınırken, yakınlarına göz kırptı”

Sedye… Göz kırpma...

Başından vurulma!

Bunun üzerine milliyet.com.tr sitesinde son dakika gelişmesi olarak şu haber dikkatimi çekti: İbo Şov programının çıkışında saldırıya uğrayan Tatlıses hakkında Beyaz TV'den yapılan açıklamada kurşunun başını sıyırıp geçtiği ileri sürüldü.

Ardından öyle bir bilgi tsunamisi kuşattı ki ortalığı… Her kafadan bir ses…

“Tatlıses öldü!”

“… Felç oldu!”

“Bir daha şarkı söyleyemeyecek!”

“Kafasında iki kurşun var!”

“Kafsına tek kurşun isabet etti!”

İşte aklımı karıştıran kafasında olduğu ya da delip geçtiği söylenen kurşun(lar) oldu…

Uzun namlulu silahla (muhtemelen kalaşnikof) yapılan saldırıda 11 el sıkıldığı saptanmış. Bunlardan biri Tatlıses’in başına isabet ettiği…

Asistanı Buket Çakıcı ağır yaralı…

Fakat, başından kalaşnikofla vurulan biri ne kadar sağlam kalabilir. Yüzünün halini tasavvur edebiliyor musunuz?

Kalaşnikofun etkisini bilmiyorum ama G3 kurşunu olsa, giriş küçük bir delik, kurşunun çıktığı yer ise…

Kalaşnikof yarası pek büyük hasar vermiyormuş demek!

Varsayalım Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Tatlıses’i görmek için istisna olarak yoğun bakıma alındı. Yaptığı umutkâr ve garip açıklamasına ne demeli? "Dış görünüşüyle bildiğimiz Tatlıses. Gözlerimle gördüm ki nabzıyla, nefes alışıyla güzel gördüm. Kendisini yoğun bakımda ziyaret ettim uyuyordu. Uyandırılmamasını rica ettim"

Şaka gibi… Yoğun bakıma girmek bu kadar basit mi? Bakan olmak yeterli mi?

Bakanın bu ifadesi soru işaretlerin sayısını artırdı.

Bir de saldırı anında, sanatçının arabasının arkasından gelen araçtaki özel koruma neden saldırganların peşine takılmadı?

Düşünsenize, korumakla mükellef olduğunuz biri uzun namlulu silah ile saldırıya uğruyor, adamlar arabalarının gazını kökleyip sırra kadem basıyor, siz uyuyorsunuz!

İbrahim Tatlıses ile ilgili haberler TV’lerde ilk, gazetelerde manşet!

Sanırsınız ki sanatçı öldü! Yaşantısından kesitler… Üç gün önce Japonya’da yaşanan deprem dehşeti unutuldu, ya içerideki gazeteciler?

Bu nasıl gündem…

TRT’nin en eski, en değerli, unutulmaz spikeri Jülide Gülizar yaşamını yitirmiş, kimin umurunda?

İkisi de can, biri çekişiyor iddiasında, diğeri hakkın rahmetinde…

İbrahim Tatlıses’in, (şöyle ya da böyle) bir saldırıya uğradığı kesin. Seveni var, nefret edeni de. Sanatıyla konuşulması gerekirken gündeme her gelişinde bir vukuat ile adının anıldığını anımsatmaya gerek yok!

Acil şifalar diliyorum.

Ancak aklımdaki soru işaretleri de bitmek bilmiyor!

Dövdüğü kadınları, çiğ köfte partileri, küçücük bir kız çocuğa “o..pu” şeklindeki kendince iltifatı, bunu eleştiren gazeteci Balçiçek (İter) Pamir’iO kalemler kırılır. Gün gelir, kırarlar o yazdığınız kalemi" diye savurduğu tehdit daha bir anlam kazandı şimdi!

Ayağındaki kundurası ile haykırdığı vicdansız Sabuha’ya isyanı, mavi mavi gözlere nispet Pala Remzi türküsüyle efsaneleşmesi gerekirken, düştüğü bu durum çok trajik!

Ha, bir de, “vurulmasaymış AKP’den Millet Vekilliği aday adaylığını da açıklayacakmış” haberi akılları karıştıran farklı bir ayrıntı.

Ortada garip bir durum var… Felç riski olan, göz kırpabilen, öldü ölecek, sanat hayatı bitti, ahlar, vahlar, derken Tatlıses’in kendine geldiği ve konuşmaya başladığı müjdesi “mucize” başlığıyla düştü ajanslara.

Sahi neydi memleketin gündemi, anımsayan var mı?

1. Not : TGRT’de yayınlanan güvenlik kamerası olduğu iddia edilen görüntüler var! Bugüne kadar (kendi kendine) pan ve zoom yapabilen ilk defa bir güvenlik kamerası görüntüsü izledim. Çok garip. Benim bildiğim güvenlik kameraları tek odaklıdır ve birileri kontrol etmedikçe, yönlendirmedikçe ne zoom yapabilir, ne de pan. Ve o görüntü neden İbrahim Tatlıses’in arabasını çıkışa kadar takip etmiş, anlam veremedim!

Görüntüleri izlemek için:http://video.milliyet.com.tr/Iste-Tatlisesin-vurulma-ani_1_48794.htm?auto=1

2. Not: Video görüntülerinde Tatlıses’in aracına karşıdan saldırıldığı görülüyor. Fakat şu linkte yer alan haber ve grafiğe göre (http://gundem.milliyet.com.tr/tatlises-uyandiriliyor/gundem/gundemdetay/15.03.2011/1364261/default.htm) kurşun Tatlıses’in başının arkasından saplanmış! Önden sıkılan bir silahtan çıkan kurşunun, başının arkasından girmesi çok enteresan. Hele İbrahim Tatlıses’in ön koltukta oturduğu düşünülürse, fizik kurallarını alt üst eden, büyük ve talihsiz bir mucize yaşanmış!

Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

suatsh@gmail.com

DKM ARŞİVİ