forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

DİKKAT HIRSIZ VAR!

Aktif .

suat_oktay_140SUAT OKTAY ŞENOCAK  

Gözünüzü dört açın, hoş açsanız da fark etmez, adı üzerinde hır çıkarmadan işini görenlere hırsız denir… Ruhunuz duymadan çalar, rızkınızı, emeğinizi, hakkınızı gasp eder hırsızlar!

Öyle maskeli, siyah deri montlu, elinde sustalı, ya da tabancalı soygunculardan söz etmiyorum. Bunlar pekala kibar, büyük organizasyonlarda maaşlı çalışan, takım elbiseli yakışıklı ve güzel personele sahip sistemlerdir…

Hiçbir yasa ve kural dinlemeyen, zaten tüm yasaların lehlerine işlediği hırsızlar bunlar!

Hangisinden başlasam acaba?

Bir tanesi cep telefonları şebekeleri… Dünyanın en pahalı telefon hizmetiyle soyarlar milleti… Devlet göz yumar. “Yolunacak kaz”, soyulup soğana çevrilecek “mal” dır onlar için vatandaş!

Ve Dünyanın en pahalı benziniyle kakalarlar yurttaşı. Arabası olan da olmayan da nasibini alır bu talandan! Kimse gıkını çıkaramaz, zaten “gık” edenin münasip tarafına “gaydırıverirler” kapkara copu(!), ya da polis gazı, olmadı suratında patlar kalkanı!

Sussan bi’çare susmasan ne çare!

“Sıramız gelse de kurtulsak!” der susar gariban!

İşlerin bozulmaya, ayağın takılıp düşmeye gör. “Düşene bir tekme de sen vuracaksın” atasözü vukuu bulur, gelen giden indirir tekmeleri…

İnternet faturasını ödeyemediğin için hemencecik kesiverir TTNET (Türk Telekom) ADSL’yi. Tam da borcunu ödemeye yeltenirsin, bir de bakarsın ki, kesildiği halde internetin, hiç kesilmemiş gibi işlem görmüş ve faturalandırılmaya devam edilmiş, borcun üst üste bindiği için ödenemez boyutlara ermiştir bile.

TTNet’in içindeki “Türk” kelimesine kanar, “her halde bunlar vatan evladını kazıklamaz” der, bir daha aldanırsın. Ve bir daha anlarsın ki, hırsızlık sistemin adı olmuş!

Bankaya gider askerdeki oğluna “garanti”li bir bankadan 55 TL yollarsın. 55 TL’nin 5 TL’sinin kesinti olabileceğini tahmin edebilir, ama koskoca bankanın “beş parasız” kalmış bir Mehmetçiğin parasına göz koyabilecek kadar şerefsiz olabileceğini düşünemezsin!

Çocuk babasını arar telefonla ve sorar: “Baba sen bana 55 TL yolladım, dedin ama banka bunun 34 TL’sini kesmiş!”

“Nasıl kesmiş, neden kesmiş? Nasıl olur” diye bankaya koşup sorar baba…

Aldığı yanıtla şok olur:

“Bankalar yaptıkları işlem için bu parayı keser, her banka bunu yapar!”

“Nasıl yapar ya, ne hakla?”

“Bey efendi, bunun yapılamamsı için, bankanıza otomatik fatura ödeme talimatı vermeniz gerekir. Bunu yaparsanız, banka kartınızdan bu kesintiyi yapmaz!

“İyi ama benim otomatik ödeme verebilecek kadar bir gelirim yok, ben bir garip TC vatandaşıyım, tek suçum bu ülkede yaşıyor olmak(!)”

Bankadaki zavallı memur bön bön bakar, Baba kızar, “Allah belanızı versin, hırsızlık değil mi bu! Yazıklar olsun, bir askerin parasına mı tenezzül edecektiniz, yuh olsun, sisteminiz batsın!” diye isyan eder…

Nafile…

Hırsızlık, düzen olmuş, kanunlarla pekişmiş.

Tüyü bitmemiş yetimin, beş parasız kalmış askerin hakkı gasp edilir olmuş.

Baba pusmaz, sineye çekmez ve eline alır kalemi yazar, belki birileri sesini duyar da halinden anlar diye, umar…

Nerdeee…

Millettin derdi başka…

Tivitırde, feysbokta tartışılacak daha önemli meseleler vardır(!)

Mesela Muhteşem Yüzyıl dizisine tepki göstermek, bunun için yollara düşmek daha kıymetlidir birileri için. Olsun, varsın hırsızlar dört bir koldan talana başlasın, varsın Türk Telekom, Türksel, petrol şirketleri, Garantili bankalar milleti hortumlasın, kredi kartlarındaki fahiş faizlerle zulüm yapsın, basılmamış kitaplar toplatılsın, yazarları içeri tıkılsın, sayın başbakan kitap yazmakla, bomba yapmayı eş değerde görsün, ne gam! Reklamlarda yumuşak bir edayla rol kesen bir oyuncu kardeşimize takar birileri ve şairimsi Küçük İskender kardeşimizden, büyük onurla(!) internet denizindeki yazarlarımıza kadar herkes saldırıya geçer o malum reklama gıcık olur, rahatsızlıklarını dile getirme haklarını ifşa ederler(!)

Askerdeki oğluna gönderdiği parası gasp edilen, ödeyemediği internet faturası yüzünden interneti kesildiği halde, hattı faturalandırılmaya devam baba en sonunda isyan eder.

“Ulan, siz hırsızsanız, bundan böyle ben de hırsızım. Siz beni soyuyorsanız ya, ben de sizi soyacam! Bundan böyle hiçbir faturamı ödemeyecem! Çünkü artık ben de HIRSIZ olacam! Hırsımı HIRSIZ ettim! KİNİM hırsımdan BÜYÜK!“

Hırsız var, DİKKAT!

O kadar çok ki, başka hangi birini saysam bilemiyorum. Siz siz olun, gözünüzü, dört kulaklarınızı pört(!) açın...

Hoş, işe yaramayacak ama olsun!

suatsh@gmail.com

DKM ARŞİVİ