forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

BENİMLE MUTSUZLUĞA VAR MISIN?

Aktif .

suat_oktay_140Savcı hanım sonunda Behzat Baş Komiser’e olan aşkını itiraf eder.Bevzat Ç, “Benimle mutsuz olursun, ben iyi biri değilim, seni mutlu edemem!” diye karşılık verir.

Savcı Hanım, kadehindeki şarabından bir yudum daha alır ve “Olsun, seninle mutsuzluğa da varım!” der…

Ve Televizyon tarihimizin en ateşli öpüşme sahnesinde Erdal Beşikçioğlu’nun başarıyla hayat verdiği aykırı Baş Komiser Behzat Ç ile dizinin Cumhuriyet Savcısını aynı başarıyla canlandıran Canan Ergüder’in perfomansı, malum kesime inat hafızalara kazınacak denli cüretkârdı!

Behzat Ç, her pazar gecesi sinema tadında, özel anlatım tekniği ile Sardar Akar’ın genel yönetmenliğinde Star TV’den ekranlarımıza konuk oluyor. Nereden bakarsanız bakın, özel ve özgün bir iş ortaya çıkmış. İzleyeni sinir eden yan karakterleriyle, 24 Nisan gecesi yayınlanan bölümünde Behzat Ç’nin sisteme kafa tutması sonucu, elinin kolunun bağlanıp, sinmesiyle, Türkiye gündemine dair en ağır eleştiriyi getirerek, aslında üzerine düşeni yaptığını söyleyebiliriz. Diğer ağlak, süslü püslü, suya sabuna dokunmayan yapımlardan çok daha farklı bir noktaya taşıdılar, senarist, yazar ve yapımcıları Behzat Ç’yi!

Son yayınlanan bölümde konu, intihar süsü verilmiş bir albay emeklisinin cinayetini çözmek üzerine kuruluydu. Cinayette sır perdesi aralandıkça, gerçek gündemle, yani emniyet içindeki cemaat yapılanmasıyla ortak noktalar da büyük bir cesaretle ekrana yansıdı. Tutuklanan gazeteciler, tehdit edilen cesur emniyet görevlileri, konuşan ve itirafta bulunan askerler, söndürülen masum ve günahsız hayatlar!

Behzat Baş Komser ile adamları cinayeti çözmelerine rağmen, emniyet içindeki cemaat yapılanmasının tehdidi karşısında çaresiz kalıyor ve kaderlerine razı oluyor.

Oysa bir kumar çetesini çökerttiği için Behzat Ç’ye yılın polisi ödülü verilecekti. Bir porselen tabak ve on maaş ikramiye çeki.

Dizinin bölüm finalinde, çaresiz bırakılıp kıstırıldığı için dava raporunu “cinayet değil, intihardır” imzasını atmak zorunda kalan Behzat Baş Komiser, söyleyeceklerini ödül törenine saklamıştır ve porselen tabağı aldıktan sonra verilen on maaş ikramiye çekini yırtıp, “Beni de kendinize benzettiniz ya…” diyerek salondakilerin şaşkın bakışları arasında kürsüden ayrılır…

***

Her zaman söylemişimdir, sanatçılar, yazarlar, gazeteciler yaşadığı çağın tanığıdırlar! Ve yaptıkları her işte mutlaka tanıklık ettikleri çağın eleştirisini yapmakla, yanlışlarını, haksızlıklarını ve adaletsizliği eserlerinde işlemekle mükelleftirler!

Behzat Ç, Bir Ankara Polisiyesi dizi filminde de bunu başarıyor başarılı sinema adamı Serdar Akar’ın sahip olduğu Adam Yapım

O dizinin kamera arkasında görev yapan, rol alan herkesin eline yüreğine sağlık, çok etkili bir iş ortaya çıkardılar ki, bu etki ne kadar kendini hissettirir, bu coğrafyadaki ne kadar insan bundan ibret alır, açıkçası emin değilim!

Ne olursa olsun, bugüne kadar ekrana gelmiş en çarpı, nalına mıhına, kimsenin gözünün yaşına bakmadan, taşı gediğine koyan TV dizisinin Behzat Ç olduğunu söyleyebilirim!

Dizi de her hangi bir tarafa yaranma derdi de yok… Mesela son bir kaç bölümdür diziye giren türbanlı karakterin Komiser Harun’la nişanlanacak olması ve başı örtülülere karşı toplumda ortaya çıkan ön yargılı bakış açısına da sert ve fütürist eleştiriler getirebiliyor!

Tam bir Türkiye profili yansıyor Behzat Ç’de… İçki içen ama dini ve imanına saygılı, kültürel değerlere, aile yapısına hürmetli karakterlerin ilişkileri, bazen gerçek üstü sınırlara dayansa da, Cinayet Masası çalışanları “bu kadar mı salak olur” dedirtse de, son yıllarda ekranlara yansıyan en cesur TV dizisinin Behzat Ç olduğundan, kimsenin kuşkusu olmasın!

Yurtta yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, eğer hala TC sınırlarını tek etmeyip bu ülkede yaşamaya devam ediyorsanız, siz de bu ülkenin mutsuzluğuna ortaksınız demektir!

İnsanı kahır eden, kimi zaman yok sayan bu güzel ve yorucu ülkemiz için “mutsuz olmaya varsanız!” sakın sesinizi çıkarmayın!

Yoksa mutsuzluğunu dile getiren, sesini çıkaran, dokunan yanıyor(!)

suatsh@gmail.com

DKM ARŞİVİ