forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

VURUN BURSALI'YA...

Aktif .

suat_oktay_140Olayların başlangıcına gitmeye gerek yok, zaten bilen biliyor ancak ligin ilk yarısında İnönü Stadı’nın konuk takım taraftarının giriş yaptığı bölümde olanları anımsamakta yarar var!

O gün İstanbul polisi, bilet kuyruğunda beklerken 20-30 kadar Bursaspor taraftarını koruma becerisini gösteremeyip, Beşiktaşlı taraftarlar tarafından bıçaklı saldırısını engelleyememiş, birçok kişi, bıçak, taş sopa ve bira şişesiyle yaralanmıştı.

 

Ortada ölüm yoktu ama cinayete teşebbüs vardı!

 

Aynı ülkenin vatandaşları, saçma sapan bir mesele yüzünden kanlı-bıçaklı hale gelmesi ne acı!

İstanbul’da olanlardan sonra fatura kesildi.

TFF, Beşiktaş ile birlikte “saldırıya uğrayan” Bursaspor’a de caza verirken kimse, mazlum durumdaki yeşil beyazlıların hakkını savunacak, ne bir satır yazdı, ne de davranışta bulundu!

İşte o gün ve daha öncesinde yaşanan birçok olayın biriktirdiği stres ve gerginlik cumartesi günü Bursa’da biriken enerjinin açığa çıkmasına ya da tabiri caiz ise fayın kırılmasına neden oldu!

İşte, sevsek de sevmesek de Bursa taraftarının bu adaletsizliğe isyanını göremeyip, BJK taraftarınıBursa'ya davet etmek hangi akla mantığa sığabilir! İstanbul polisi neredeydi İnönü'de Bursalılar bıçaklanırken? Peki, Bursa polisi neden Bursalıların kendilerine saldırmasına zemin hazırladı? Bursa taraftarı da nasıl bu tuzağa düştü? Bursaspor kulübü ve onun iş bilmez sözde profesyonel, işe yaramaz (maaşlı) memurlarının bunda kabahati yok mu, kendi taraftarına sahip çıkmayan bir kulübün yöneticilerine ne demeli?

Evet, Bursaspor taraftarın kabahati yok değil, ne olursa olsun bu tuzağa düşmemeleri gerekiyordu! İyi de taraftar bu, sağduyulu olmalarını beklemek mantıklı değil, zaten mantıkları olsa orada toplanmazlar!

Kesin bir gerçek var: cumartesi Bursa’da yaşanan bu olayların tek ve yegane suçlusu Bursa VALİSİDİR! Krizi yönetememiştir. Emniyete zaten söyleyecek söz bulamıyorum. Her zamanki gibi en kolay yolu seçmiştir: Bursaspor taraftarına saldırmak! Bursalılar da şamar oğlanı mübarek!Rakip taraftar saldırır, İstanbul polisi saldırır, Bursa polisi saldırır, medya saldırır, saldıran kimse olmayınca da kendi kendilerine saldırılar(!)

Olan Bursa'ya, Bursaspor'a olacak! Buraya yazıyorum: Tüm İstanbul medyası söz birliği etmişçesine Bursaspor'a en ağır cezayı verdirmek için kalemlerini sivriletmeye şimdiden başlamışlardır. Geçen sezon şampiyonluğunu çekemeyenler başlayacaklar saldırmaya. Hazır tökezlemişken, bir tekme de onlar vuracak, göreceksiniz!

Peki Bursaspor yönetimi ne yapacak dersiniz? Ne olacak, her zamanki gibi seyredecek, "gık"diyemeyecek!  Oysa İstanbul'da bu olanların çok daha ağırı yaşanmış, üstüne de maç oynanmıştı. (Anımsatayım: maçı Beşiktaş 1-0 kazanmıştı)

“Bursa'da maç neden oynanmadı?” akıl alır gibi değil! Bu maçın oynanması için ortamı sağlayacak birim Emniyet değil mi? Bu kadar basiretsiz mi bu Emniyet güçleri? Maç peki ala saat 21:00'de başlayabilirdi. Hava koşulları el vermediği için hiç mi geç başlayan müsabaka olmadı bu ülkede? Kendilerine güvenmeyen, güven vermeyen, vizyonsuz yöneticilerden bıktık artık! Sorun değil, çözüm üreten yöneticilere olan özlemimiz her geçen gün artıyor!


Ama nerde? Kim getirecek başımıza o yöneticileri? Siyasi iradenin derdi başka…

Bursaspor muhtemelen ceza alacak, ama benim asıl merak ettiğim, bu krizi yönetemeyen ve olaylara zemin hazırlayan mülki amirlere ne olacak?


--
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN