forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

RİCKY'E ŞAPUR ŞUPUR, BURSALI'YA GELİNCE YARABBİ ŞÜKÜR (!)

Aktif .

suat_oktay_140Çok şaşkınım, hatta şoktayım, desem inanın abartmış olmam!

Haberi bana ulaştıran, http://www.bursaport.com editörü, gazeteci dostum Zafer Opsar oldu.


“Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Haziran'da yapılacak Uluslararası Bursa Festivali'ne katılacak olan Porto Riko’lu şarkıcı Ricky Martin'e konser için 300 bin Euro (680 bin lira) ödediği iddia ediliyor” şeklinde bir haber kullandık, haberin olsun, dedi…


(Evet, bu bir iddia ama mide bulandırıcı… Lakin şimdiye kadar BŞ Belediyesi’nden henüz bir yalanlama ya da inkâr da gelmedi)


Bursa’da yaşıyorum fakat ne olup bitiyorsa dışarıdaki insanlar bizden daha çabuk duyuyor.


Tam da, “mum dibine ışık vermez” durumu!


Konuyu da gündeme taşıyan yazar ve eleştirmen Ceniz Semercioğluolmuş. Semercioğlu Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde kaleme aldığı Bursa Belediyesi Ricky Martin’e 300 bin euro verdi mi?” başlıklı yazısındaRicky Martin de gelir konser vermeye, Ticky Martin’de... Kimler gelmiyor ki... Bursa Belediyesi’nin bu konser için kasasından ne kadar çıktığını merak ediyorum. Sağlam kaynaklarım 300 bin euro diyor. Hatta Türk lirası tam rakamı vereyim; 680 bin lira... Bursa Belediyesi tek bir konser için Ricky Martin’e bu parayı verdiyse ya hesap bilmiyor ya da parayı çöpe atmayı seviyor.”


İşte içimi cızlatan, canımı yakan nokta da burası oldu!


BŞ Belediyesi'nin, Bursa’daki sanatçıları ve sanat olaylarını, çekilen filmleri, yerel sanatçıları görmezden gelen, “bizden ve onlardan” diye ayıran, Ricky Martin'e konser için 300 bin Euro (680 bin lira) parayı gözünü bile kırpmadan verdiği konuşuluyor!

Meteliksiz film çekme cüretini göstermiş bir yönetmen olarak bu paraya neler yapabileceğimi tasavvur bile edemezsiniz(!)

Geçin film yapmayı, bu BŞ Belediyesi ve başkanı değil miydi, bütçe olmadığı gerekçesiyle uluslararası film festivalini ahlar ve vahlar arasında harcayan!


İpek Yolu Film Festivali’ne bir çırpıda kıyan, bununla ilgili kamuoyuna somut hiçbir “inandırıcı ve tatminkar” açıklama yapma gereği hissetmeyen Bursa BŞ Belediyesi ve “dediğim dedik, öttürdüğüm düdük” mantığıyla hareket eden,uluslararası bir organizasyonu, bir önceki başkana olan husumeti, kişisel kaprisi ve tutucu tabanına şirin görünmek için yok eden Sayın Başkan Recep Altepe’yi anlamak mümkün değil!

Bursa’nın değerlerine sahip çıkmak, vitrinini süslemek için ya Ricky Martin gibiposası çıkmış ünlü olmak gerekiyormuş, ya da AKP’li(!)


Çünkü daha önce aynı BŞ Belediyesi, Bursalı esnafları eğitme amacıyla, İstanbullu yandaş bir yapım şirketine skeçlerden oluşan TV filmi hazırlatmış, ancak aradan iki buçuk yıl geçmesine rağmen, ortada ne film ne de başka bir sonuç çıkmıştı. Film hala ortada yok, harcanan para ise ne kadar belli değil ve filmin akıbetini, benden başka sorgulayanı da ara ki bulasın!  Ne onlara yakın medya ne de başka bir platformda konu hiç gündeme gelmedi.


Cengiz Semercioğlu’nun yönelttiği sorunun yanıtını ben de merak ediyorum:İzmir Belediyesi’nde eğlence ihalelerinin hep aynı şirkete verildiği gerekçesiyle kısa bir süre önce baskın yapılmıştı... Bakalım Bursa Festivali’nde neler olduğunu merak eden çıkacak mı?”


Çünkü, ünlü yönetmen ve müzisyen Emir (Nemanja) KusturicaAntalya Film Festivali’ne gelince kopartılan fırtına, birkaç ay önce Bursa’ya gelip konser verdiğinde nedense sesini çıkarmayan, özellikle de hükümet yanlısı yazar ve eleştirmenler, bakalım bu kez nasıl bir tepki verecek?


Umutlu değilim ama çok üzgün olduğumu vurgulamak isterim. Bursa ve Bursalıların uluslararası vizyonunu sadece Ricky Martin’le sınırlayan bir yerel yönetimin, neyi amaçladığını idrak edememenin dayanılmaz çöküntüsünüyaşıyorum hâlâ!


“Ricky Martin'e şapur şupur, Bursalı’ya gelince yarabbi şükür(!)” durumunun makul ve mantıklı bir açıklaması olabilir mi?  Bursa’ya bunu reva görenler, mutlaka bedelini de bir şekilde ödeyeceklerini unutmamalılar!


Zira 12 Haziran’a az kaldı…


Olmayan kış, gelmeyen baharı pas geçen ahir zaman ve kavurucu sıcaklar,bedel ödemek için anlamlı bir mevsim(!) olarak karşımızda duruyor…


-- 
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN