forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Bursa'nın göbeğinde Çetinkaya hendeği: ya çökecek, ya göçecek!

Aktif .

SUATOKTAYSUAT OKTAY ŞENOCAK 

Bursa’nın eski pasajlarından biriydi Yazıcıoğlu Pasajı. Hemen sol karşı çaprazında da Burç Pasajı var...

Henüz AVM’ler yurdu dört bir yandan sarmamışken kentin en önemli alış veriş ortamlarından biriydi bu pasajlar. Bugünkü AVM’ler kadar kompleks olmasa da irili ufaklı mağazaları, dükkanları ve sinemalarıyla günümüz tüketim kültürünün ilk örnekleri olarak gösterilebilir.

Bu iki pasaj da Bursa’nın tam da göbeği, Altıparmak Caddesi üzerinde yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda Yazıcıoğlu Pasajı’nı sahibiFerruh Nayman, (kendisi Bursaspor Kulübü Yönetim Kurulu üyesidir) Yazıcıoğlu Sineması’nın yer aldığı pasajı, Çetinkaya Şirketler Grubu’na astronomik bir fiyata satmıştı.

Aslında buraya kadar her şey normal. Alan razı satan razı…

 

Fakat, yaz başında mülkü kökünden satın alanlar (Çetinkaya Mağazaları’nın sahipleri) pasajın yer aldığı binayı tamamen yıkarak Altıparmak Caddesi üzerine “yeni bir AVM” inşaatı için ilk kepçeyi vurup hendek kazmaya başladılar.

 

Hani çok ihtiyaç var ya  özellikle Bursa’da büyük bir açıktı AVM, halk “yar bana yeni bir AVM” diye inim inim inlerken, Çetinkaya’larHızır gibi yetişti sanki(!)

Altıparmak’ın göbeğinde öyle bir hendek oluştu ki, anlatmak ne mümkün. Her an bir felaket olabilir, yan binalar yıkılabilir, yol çökebilir, endişesi hakimdi…

Bunları denetlemekle yükümlü Bursa BŞ Belediyesi üç maymun oluvermiş, seyrediyor ama gömüyor! Sonra anlaşıldı ki, Çetinkaya Şirketler Grubu, Bursa eski Valisi, daha eskinin Olağanüstü Hal Valisi, AKP Kurucu üyesi, Konya, Manisa, Elazığ ve son olarak Adana’da (tam beş dönem) AKP’de Millet Vekilliği yapmış Necati Çetinkaya’nın ağabeyi (ya da kardeşi) Fehmi Çetinkaya’nın şirketiymiş.

Buyur buradan yak, sıkıyorsa müdahale edin, hadi!

 

İleri demokrasi, diyenler sus-pus! Dümende AKP var!  Malum, şirket AKP’nin kurucu üyelerinden birinin ağabeyinin! Kodu mu oturtur valla(!) Nedim Şener, Mustafa Balbay, Ahmet Şık gibi gazeteciler içeri tıkılmış, Can Dündar, Banu Güven, Mirgün Cabas, Ruşen Çakır gibi TV’lerin pırlanta yüzleri(!) işlerinden edilmiş, ne anlı şanlı askerler, generaller yerle yeksan olmuş karşılarında. Bir belediye başkanı mı “gık” edecek!

 

Ve geçtiğimiz günlerde, o inşaatta, (af edersiniz) hendekte çökme yaşandı. Tesadüf bu ya, tam da o esnada (oradan geçmekte olan(!)doğalgaz boruları patlamaz mı?


Hay aksi şeytan, olacak iş mi bu(!)

 

Yan binalar boşaltıldı, yol trafiğe kapandı. Bir panik ki sormayın gitsin! Allah'tan bu felaket de (şimdilik) teğet geçti…

 

Dün Altıparmak’ta işim vardı. Hendeğin karşısına geçip etrafa baktım bir süre. Hayat şimdilik normaldi. Yan binada yaşayanlar için“oturulabilir” onayı da çıkmış, ancak balkonlarından sarkan pankart, camlarına yapıştırılan duyurulardan anlaşılıyor ki apartman sakinleri korku içinde. Evlerini ya kiraya vermek istiyor ya da satmak.


Alan yok ki, satanı sevsinler(!)


Çünkü, inşaat geçici olarak, (kahrolası doğalgaz patlaması nedeniyle) durmuş vaziyette!

 

Amma ve lakin tehlike arzı endamını sürdürüyor. Şimdilik değil, fakat sonbaharda havalar serinleyip yağmurlar da başlayınca, hendeğin etrafındaki apartmanların çökmeyeceğini kim garanti edebilir!

 

Çökme tehlikesi bulunan apartmanın sakinlerinden Aşkım Güçlü Hanişoğlu, daha patlama olmadan önce Bursa BŞ Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, ardından da Necati Çetinkaya’ya ayrı ayrı “Allah Rızası için” başlıklı birer mail atmış.

 

Tehlikenin altını çizmiş, uyarmış. Ne Altepe, ne de Çetinkaya, insafa gelip yanıt vermiş, ne de ses seda çıkmış... (Maillerin onlara ulaşmama ihtimali de var elbet), o mesajı okuyan yardımcıları, sekreterleri ya da danışmanları cesaret edip, yazılanları sayın başkana ve sayın eski vali ve vekilimize ulaştırma yürekliliğini gösteremediklerini düşünmekten başka bir şey gelmez elden!

 

Şimdi, apartman sakinleri daha da endişeli! Durup dururken başlarına açılan bu felaketi bertaraf edebilmenin yollarını arıyor, kendileriyle muhatap olacak birilerini bulamamanın sıkıntısını yaşıyor. Böyle bir sistemin içinde yok sayılmanın acısını yaşıyor,endişeyle bekliyorlar“Doğalgaz patladı, ucuz kurtulduk. Ya apartmanımız çökerse?”


"İnSanat Sinema Derneği"

suatsh@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN