forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

EY BURSA HAKİMİYET, BU KAÇINCI DEĞİŞİM?

Aktif .

SUAT OKTAY ŞENOCAK - BURSA

Bursa Hakimiyet gazetesi, bu kentin ilk ofset baskı yapan gazetesidir. RadyoS ve As Tv de öyle… Medya anlamında öncülük etmiştir bir çok şeye bu kentte.

Bursa medyasının en önemli eleman yetiştirme merkezidir ayrıca…

Bugün Bursa’da kalem oynatan, mikrofon tutan, ahkam kesen bir çok isim Bursa Hakimiyet ekollünden çıkmadır.

Mesela Olay kendi yetiştirdiği elemanlarına sahip çıkmaz, pek fırsat tanımazken, Medya S’ten transfer ettiği bir çok isme büyük fırsatlar tanımıştır.

Ancak Bursa Hakimiyet ya da günümüz tanımıyla Medya S, Olay Medya’nın vizyonunu yakalayamadığı gibi Bursalıların gönlünü de bir türlü kazanamayı başaramadı.

bursa_hakimiyet

Medya S’te bir vizyon sorunu olduğu aşikar.

Şimdi, bu vizyonu yeniden yaratmak için yine değişim sürecine girdiğini görüyoruz Sönmez Holding'in...

Oysa, daha önce de buna benzer BÜYÜK(!) değişimlere yönelmiş, 2 binli yılların başında logosunu ve adını Bursa2000 olarak değiştirmiş, ardından da tutmayan bu değişimden sonra tekrar eski adına, Bursa Hakimiyet’e dönmüş, tekrar tekrar mutasyona uğrayıp farklı değişimlere gitmişti.

Sonuç hiç değişmedi.

Kurulduğu günden bu yana çizgisini hiç değiştirmeyen ve hep aynı konseptte devam eden Olay Gazetesi’nin ne tirajda ne de vizyonda yanına bile yaklaşamadı.

Anlaşılan bugün MedyaS, Olay Medya ile ciddi bir yarışa hazırlanıyor. Yeniden “BÜYÜK DEĞİŞİM” iddiasıyla hem okurun, hem de izleyici ve dinleyicisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Fakat interneti yine pas geçtikleri anlaşılıyor.

Potansiyelindeki tüm gerçek gazetecilerini eriten MedyaS, OlayTV’dan gönderilen Burak Özgün’e emanet etti her şeyini.

Burak, yetenekli bir arkadaştır. Gücünü sağlam duvarlardan alır. Hele günümüz jargonunda bulunmaz hint kumaşıdır ama gazetecilik kökeninden gelmemesi, büyük dezavantajıdır.

Burak Özgün yönetiminde yeni bir kadro ve yeni bir anlayış iddiasıyla, Sönmez Holding’in Bursa Hakimiyet Gazetesi temelleri üzerine kurulu MedyaS’ini, Çağlar Holding’in Olay Gazetesi temelleri üzerinde kurulu Bursa’nın en güçlü ve en popüler medyası Olay’a kafa tutmaya çalışacak.

Ve galiba Bursa Hakimiyet değişimi İstanbullaşma olarak algılamış. Gazetenin üst manşetine çıkardıkları isimleri görünce Bursa adına daha da üzüldüm. Adı Bursa olan bir yerel gazetenin, okuru tavlamak adına İstanbul medyasının kalemşörlerini vitrine koyması ne acı!

Yazık Bursalı meslektaşlarımıza...

Bir süredir suskun ve durgun olan Bursa medyasına bu gelişmelerin bir hareket getireceğini ummak istiyorum!

Sorun olan, mesleğin tozunu yutmuş gazetecilerin bu kentte hala sahipsiz olduğu ve gazeteciliğin kimsenin umurunda olmamasıdır.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Olay Medya’dan çıkarılan bazı isimler için ortalığı velveleye vermişti. Ancak MedyaS’ten yollanan gazeteciler için nedense “gık” demedi!

Ulusal medya için de tehlike olan içi boş ve kalitesiz yayıncılık tehlikesi, bir virüs gibi yayılıyorsa durup düşünmekte fayda var!

Suat Oktay Şenocak
Bursa İnSanat Sinema Derneği

suatsh@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN