forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

İSTANBUL, STANBOL, ESTAMBOL YA DA KONSTANDİNAPOL...

Aktif .

suatsenocakkkSiz Konstantinapol’un nerede olduğunu biliyor musunuz? Peki Stanbul nereye denk düşer, Estambol’u duydunuz mu? Her şeyi hallettik de tartışmaya bakar mısınız?

“Güroymak adı Türkçe değil de Kürtçe Norşin diye söylenemezmiş de, Kürtçe söylenirse o zaman da birileri İstanbul’un adını Konstantinapolis olarak değiştirmeye kalkarmış ta, mış, mış, mış…”

Hay İstanbul kadar başınıza taş  düşsün e mi!

İstanbul’un Konstantinapol kelimesinden türediğinin bile farkında olmayan cahiller topluluğu başımızda tepişiyor ya ona yanıyorum işte!

Ha İstanbul, ha Konstantinapol, kökü, kökeni ve anlamı aynı. Türkler İstanbul der, Arnavutlar Stanbol, bir başkası Estanbol, Yunan da Konstantinapol diyebilir. Bursa’nın da Bithynia Kralı’nın adından türediği Prusias değil mi? Yaşadığımız kent ile Prusias aynı yer.

Bu tartışmalar bana çok komik geliyor.

Konstantinapol değil de İstanbul’muş.

Evet İstanbul…

İznik’in türediği ad da Nicea’dır…

İzmir’in ise Smyrna’dan türediği biliniyor.

Başkent Ankara’nın antik adının Angora olduğunu bilmem anımsatmama gerek var mı?

Ama birileri İstanbul için Konstantinapol dediğinde tüylerimiz diken diken oluyor…

Anadolu’ya Anatolia demek normal ama…

Neden? Çünkü Yunan İstanbul’a Konstantinapol diyormuş. Desinler, onların değil, bizim ne ad verdiğimiz önemli. Banane elin Yunanlı’sının ne dediğinden.

Bu tanımlamaların çoğu Yunanca’dan günümüze devşirilmiş isimler!

Bugüne gelene kadar Konstantinapol olmuş İstanbul, Prusias Bursa’ya dönmüş, Smyrna İzmir’e bürünmüş…

Mesela Makedonya’nın başkentine biz Üsküp deriz, Makedonlar Scopje, Arnavutlar ise Shqup der. Bundan da kimse rahatsız olmaz, neden olmaz?

Çünkü adamlarda kompleks yok.

Biz ise komplekslerimize gem vurmayı öğrenemedik bir türlü. Öyle cılız ve basit ayrıntılardan, gereksiz durumlardan rahatsız oluyoruz ki asıl sorunlarımız bir anda unutuluyor ve günlerce bunları tartışıyoruz.

Zamanında bir takım isimler, yine garip paranoyalar ve komik kompleksler yüzünden değiştirilmiş. Şimdi bunları gündeme getirmenin nedenini kafam almıyor.

Eloğlu ürettiği teknolojiyi sürekli güncellerken, modası geçmiş bayat teknolojilerini de bize kakalarken, biz ‘’ yok İstanbul, yok Konstantinapol’’ diye tartışıyoruz, …

(Benim derdim daha büyük arkadaş. Sizin İstanbul’unuzdan da, Konstantinapol’ünüzden de banane …)

Benim ekonomim ne olacak, sağlık ve eğitim sistemindeki sorunlar nasıl ve ne zaman çözülecek?

Muhalefet sakinleri bir takım faşizan ve sığ milliyetçiliği körükleyen politikalarından vazgeçip bu konulara da değinmeye başladığında belki o zaman bu ülkede bir şeyler değişmeye başlayabilir.

 
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİ