forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

FATİH HOCA GERÇEKTEN BIRAKTI MI?

Aktif .

 Belçika’ya da kaybedince Fatih Terim görevi bırakacağını duyurdu. Açıklamasında söylediklerine bakınca üzülmedim desem yalan olur…

Ermenistan maçının ardından da daha önemli açıklamaları olacakmış Fatih hocamızın! Kamuoyunun gazını almaktan öteye gitmeyen bir açıklamadan öte bir şey değil bu. Dünya Kupası’na katılamamanın nasıl başka bir mazereti olabilir ki? Terim ve futbolcuların beceriksizliğinden başka nedir ki bu sonuç? 

Birçok yorum ve haber yer aldı gazete ve internet portallarında. En tuhaf başlık ise

Milliyet.com.tr ‘de dikkat çekti: “Terim 8.3 Milyon TL’yi elinin tersiyle itti” 

Ne kadar da itici bir başlık! Ortada somut bir başarısızlık var ve bunun sorumluğunu birileri almalı(ydı). Fatih Hoca’nın davranışının çok büyük bir erdemmiş sunulması ne kadar acı!  

Alışığız ya koltuklara yapışıp kalanlara... Hele ki işin içinde uçuk paralar da varsa, o koltuk bırakılmaz ve öyle paralar bir anda göz ardı edilmez kimi için. Birilerine vazgeçilmez muamelesi yapılması, o insanların nasıl bir psikolojiye girebildiğinin en somut kanıtıdır Fatih Terim. Sanki bu ülkede Terim’den gayri futbol adamı, Terim’in yerine görev yapacak yetkin isim yokmuş gibi.  

Benzer muamele Hakan Şükür için de yapılmadı mı? 

Neyse, 7 ay önce İspanya’ya yenildiğimiz maçın ardından, www.dorduncukuvvetmedya.com için “TERİM'İ KİM BİTİRDİ?” başlıklı alttaki yazıyı kaleme almışım. Onca zaman geçmiş ama Fatih hoca kendi kendini bitirdiğini anlayamamış... Asıl trajik nokta bu işte! 

Başka da bir şey yazmaya gerek yok, 5 Nisan 2009 tarihinde gerekeni yazmışım zaten(!)

“TERİM'İ KİM BİTİRDİ?” 
Gerçi Fatih hoca haberi yalanlamış ama bana pek de inandırıcı gelmedi. Vatan Gazetesi’nin saygın kalemlerinden Tayfun Bayındır’ın imzasını taşıyan haberin başlığı “Beni Bitirdiniz”di.

Bayındır’ın haberine göre, İspanya yenilgilerinin ardından Fatih hoca hışımla girdiği ve öfke kusmaya başladığı soyunma odasında oyuncularını fırçalarken, fırça darbeleri arasına “Beni Bitirdiniz”i de sıkıştırmış.

Terim böyle bir şey der mi?

Öfke anında söylemiş olabilir.

Kendimi Terim’in yerine koyuyorum da, belki ben daha da sert ve kötü şeyler yapıp, söyleyebilirim mesela(!)

Lakin, “beni bitirdiniz” suçlaması çok manidar!

Biten bu ülkenin dünya kupası umutları değil, Türk futbolunun vizyonu değil, biten umutlar, hayaller değil de sadece Fatih Terim’in futbol kariyeri veya futbol onuru… 

Terim bunu demiş olabilir mi?

Olabilir…

Neden olabilir?

Çünkü Terim Milli Takım’da gerçek anlamda dikta bir rejim uygulamakta, yaptığı yaptık, dediği dedik, ötürdüğü düdüktür de ondan! (Bunu ben değil, ortaya çıkan tablo diyor)

Eee, çekirge bir sıçrar, iki sıçrar…

Daha önce kariyerini Galatasaray’ı UEFA Kupası Şampiyonu yaparak zirveye, ikinci kez geldiğinde ise yerin dibine bırakarak sıfırlamamış mıydı Fatih Sultan Terim hoca!

Hiç unutmuyorum, Ersun Yanal Milli Takımların başındayken her iki açıklamasından birinde Türkiye’de asla takım çalıştırmayacağını, Milli Takım da dahil böyle bir düşüncesi olmadığını, Avrupa’yı düşündüğünü, deklare eden ulu futbol adamı Terim, Serhat Ulueren’in başı çektiği yandaşları tarafından yıpratılması ve ağır hakaret ve eleştiriler sonuncu görevini bırakmak zorunda kalan Yanal’ın ardından milli görevi kabul etmek zorunda kalmamış mıydı Fatih hoca…

“İstemem yan cebime koy” durumu değil mi bu!

“Çok ısrar ettiler, araya hatırı sayılı isimler girdi. E Milli Takım bu yüzüstü bırakamazdım ya” benzeri açıklamalar yaparak, yan cebine konan 125 bin YTL aylıkla çok sevdiği ülkesinin Ulusal Takımın patronluğunu üstleniverdi.

(Şu anda maaşı ne kadar Fatih hocanın bilen var mı acaba?)

Helali hoş  olsun kimsenin gözü yok aldığı ve kazandığı paradan.

Fakat “beni bitirdiniz” lafı ortaya atılınca insanın da aklı karışıyor.

Biten nedir?

Fatih hoca mı, yoksa…

Hele ki, bu ülkeye Dünya Kupası’nda üçüncülük kazandırmış Şenol Güneş’e yapılanları da anımsayınca, utanası geliyor insanın ya neyse.

İspanya hezimetlerinin ardından şöyle okkalı bir eleştiri okudunuz ya da duydunuz mu? Herkes o kadar tırsar olmuş ki Fatih Sultan Terim’den, kimsenin yapılan yanlışlara, “kral çıplak” demeye cesareti kalmamış.

Hani, Ersun Yanal’a kan kusturan Serhat Ulueren, sıkıyorsa eleştirsin bakalım fatih abisini…

Ya Rıdvan Dilmen’e ne demeli… O usta yorumcu öyle bir yazı kaleme almış ki, inanamazsınız okuduklarınıza.

Meslektaşlarına aman vermeyen Ahmet Çakar, Erman Toroğlu ne yazdı dersiniz Terim hakkında?

Arada ince ince dokunduran Mehmet Demirkol’a ne demeli, Altan Tanrıkulu ne yaptı?

Yok mu ülkede Fatih Terim’i adam gibi eleştirecek bir babayiğit?

Hıncal ağabey var ama o da eski formundan çok uzakta. İlk İspanya maçının ardından biraz açtı ağzını, yumdu gözünü, o kadar!

Fatih Terim bittiyse ki ben bittiğini düşünmüyorum, kendi kendini bitirdi.

Tuncay ile Nihat’ın aynı kadroda oynayamayacağını göremediği için bitiyor hocam.

Oysa ki oysa, bu ülkenin futbol devrimini yapmış adamdır kendisi.

Ama düştüğü  şu duruma bakın. Baba çiftliği gibi yönetilen bir Milli Takım, hiçbir fonksiyonu kalmamış yardımcılar, ambale olmuş futbolcular ve kredisini, inancını ve güvenini yitirdiği bir millet…

Terim tıpkı  Galatasaray’daki kaderi gibi Milli Takım’da da önce zirveye tırmandı,  şimdi inişe geçiyor. Çıkış meşakkatli, yorucu ve zordur ama iniş acı ve çok çabuk olur…

Yalnız bu inişte Türk futbolu da Terim’le gidiyor, aman dikkat!

 
Suat Oktay Şenocak
"İnSanat Derneği"

DKM ARŞİVİ