forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

RTÜK'TEN CHP'NİN İDDALARINA YALANLAMA

Aktif .


RTÜK yazılı bir açıklamayla CHP'li Ali Kılıç'ın ortaya attığı iddiaları yalanladı. Açıklamada "RTÜK’teki Savunma Sekreteri Atanmasına İlişkin Haberler Tamamen Gerçek Dışıdır" denildi.

RTÜK'TEN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE

RTÜK’teki Savunma Sekreteri Atanmasına İlişkin Haberler Tamamen Gerçek Dışıdır

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Kılıç’ın basında yer alan asılsız iddiaları nedeniyle bir açıklama yapılmasına gerek görülmüştür. 

Söz konusu haberlerde Emekli Albay Ahmet Arın’ın Savunma Sekreterliği’nden zorla istifa ettirildiği yerine de Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu’nun kuzeni, emekli Jandarma Kıdemli Albay Mehmet Boyraz’ın atanmak istendiği iddia edilmektedir.  

Öncelikle Emekli Albay Ahmet Arın’ın Savunma Sekreterliği’nden zorla istifa ettirildiği iddiası tümüyle gerçek dışıdır. Kendisi yaklaşık bir buçuk yıl önce 11 Şubat 2008’de Kurulumuza verdiği dilekçesinde Savunma Sekreterliği görevinden ayrılarak Uzman Denetçi olarak atanma talebinde bulunmuştur.  Şahsın bu talebi üzerine Üst Kurul 21 Şubat 2008 tarihli toplantısında “Savunma Sekreteri Ahmet Arın’ın Uzman Denetçiliği kadrosuna atanma isteğine ilişkin talebini uygun bularak, Uzman Denetçiliğe atanmasına” oy birliği ile karar vermiştir.  Dolayısıyla toplantıya katılan Başkan Sayın Z. Akman ve diğer tüm Üyeler Sayın A. Darendeli, Sayın H. Alp, Sayın M. Dadak, Sayın D. Dursun,  Sayın Ş. Sevinç, Sayın P. Yaşar, Sayın İ. Yerlikaya ve Sayın T. Yücel bu kararı onaylamışlardır. 

Bu sürecin hemen ardından boş kalan Savunma Sekreterliği kadrosuna atanmak üzere başvuran kişilerin arasında bir değerlendirme yapılmıştır. Başvuranlar arasından bu makama uygunluğu tespit edilen ve yıllarca terörle mücadele konusunda tecrübe kazanmış Emekli Kıdemli Albay Mehmet Boyraz’ın atanması için Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin Uygun Görüşü alınmıştır. Resmi atama prosedürü işletilmiştir, ancak bu süreç devam ederken Mehmet Boyraz’ın başka bir işe girmesi neticesinde kendi isteği üzerine atamadan vazgeçilmiştir. 

Sonuç itibarıyla,  Ali Kılıç’ın Deniz Feneri dosyasıyla ilişkilendirmeye çalıştığı atama sürecine ilişkin bu iddialar yukarıda ortaya konan bu bilgiler ışığında da görüleceği üzere tamamıyla gerçek dışı olup siyasi ahlaka da yakışmamaktadır.

Üst Kurulumuza yapılan atamalarda akrabalık ilişkilerinin dikkate alındığı ve sanki bu sayede Deniz Feneri davasına etki edilmeye çalışıldığı iması çirkin ve ahlaksızca bir yakıştırmadır. Bu iddialarla asıl baskı altına alınmaya çalışılan bağımsız yargımız ve çok değerli bir hukukçu olan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Hüseyin Boyrazoğlu’dur. Bu iddialar hukuka yapılmış çirkin bir saldırı ve ucuz bir siyaset örneğidir. Ne siyaset, ne kurumlar, ne de hukuk böyle gayrı ahlaki saldırılara maruz kalamayacak kadar kutsaldır. Yaklaşık bir buçuk yıl önce gündeme gelen ve gerçekleşmeyen bir atama sürecini yeni başlatılan bir uygulama gibi sunmak hiçbir insani değerle telif edilemez. Bu ve buna benzer yalan, iftira ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik haberleri açıklamayı ve yayınlamayı alışkanlık haline getirenleri bir kez daha şiddetle kınıyor ve takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. 

   Kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine sunulur.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN