forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

DENİZ FENERİ'NDEN TARAF GAZETESİ’NE CEVAP

Aktif .

taraf_denizfeneriTaraf Gazetesi'nde bugün manşetten yayınlanan ve Deniz Feneri Derneği'nin konu edildiği haberle ilgili, Deniz Feneri Yönetim Kurulu, Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’a mektup gönderdi... İşte o mektup...Sayın Ahmet Altan

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Gazetenizin 10 Mayıs 2011 tarihli Arzu Yıldız imzalı manşet haberinde derneğimizin adını çağrıştıran “Deniz Feneri İslamî Yardım ve Bağış Derneği” isimli bir kuruluştan bahsedilmektedir. Tespitlerimize göre dünyada bu isimde bir kuruluş bulunmamaktadır.

Haberin 12. sayfadaki tam metni okunduğunda ise, asıl konunun Almanya Deniz Feneri e.V. isimli kuruluş olduğu anlaşılmaktadır.

Bununla birlikte haberin doğrudan derneğimizden bahseden, “Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne yapılan yardımların nasıl kullanıldığını inceleyen savcılığın, dernek kasasına giren yaklaşık 24 milyon avronun nereye harcandığı konusunda net bir bilgiye ulaşamadığı öne sürüldü” ifadelerinin geçtiği bölüm gerçek dışı ve iftiradır.

Derneğimiz, -daha önce kamuoyuna her vesile ile açıkladığı gibi,- Almanya Deniz Feneri e.V. isimli kuruluştan –tamamı banka yoluyla olmak üzere- toplam 7 milyon 40 bin avro yardım almış olup, defalarca yapılan denetimler sonunda bu paraların hesabı verilmiştir.

Temel evrensel gazetecilik kuralları, derneğimizle ilgili bir haber yapılırken bizim de bilgimize başvurulmasını gerektiriyordu. Gazetenizin manşetten vererek çok önemsediğini gösterdiği bu haberi yaparken bu kuralı atlamış olması manidar olduğu kadar üzücüdür.

Kamuoyunun doğru bilgi alma hakkına saygı ve derneğimizin tüzel kişiliğinin gördüğü zararın telafisi için bu düzeltmenin gazetenizde yayınlanmasını bekliyor, gereğinin yapılmaması halinde hukuki haklarımızın saklı olduğunu hatırlatıyoruz.

Sizleri bilgilendirmek üzere yüz yüze görüşmeye hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Deniz Feneri Derneği

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN