forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN GAZETELERİN SATIŞ RAKAMLARI BASIN İLAN KURUMU'NUN SİTESİNDE

Aktif .

basin_ilan_kurumuBasın İlan Kurumu, Türkiye'de yayın yapan ulusal ve yerel gazetelerin net satış rakamlarını internet sitesinden yayımlamaya başladı. Rakamların aylık olarak değerlendirildiği raporda sayfa sayısı, yayınlandığı bölge gibi ayrıntılar da yer alıyor...1965'ten bu yana tiraj ölçümü yapan kurum, gazetelerin satış rakamlarının doğru açıklanmadığı tartışmalarını ortadan kaldırmak ve denetimdeki eksiklikleri gidermek amacıyla bir çalışma başlattı.

Halen gazetelerin satış tirajları, aylık raporlar halinde Yaysat ve Turkuvaz dağıtım şirketlerince açıklanıyor. Şirketler, Türkiye genelinde 81 ilde bulunan bayilerden her ay düzenli olarak kesin iade ve satış raporlarını toplayarak aylık satış rakamı elde ediyor.

Basın İlan Kurumu da, resmi ilan verme kriterleri arasında en önemli ölçüt sayılan tiraj nedeniyle gazete dağıtımı yapan şirketlerin istatistiklerini, gazetelerin aylık kağıt stoku, dizgi ve baskı durumu, fiili satış rakamları, abone rakamları, kadro durumu, aylık ödemeleri, vergi ve sigorta ödemeleriyle karşılaştırıyor. Ayrıca kurum, dağıtım şirketlerinden bu yayın organlarının satış ve iade rakamlarını ve faturalarını istiyor. Her iki kaynaktan elde edilen bilgilerin gerçeğe uygunluğu karşılaştırılıyor.

Her yayın organı için ayrı ayrı yapılan işlemler sonucunda, dağıtım şirketlerinin verileriyle yayın organlarının verileri doğru bir şekilde örtüşüyorsa bu rakam yayın organının tirajı olarak açıklanıyor.

Basın İlan Kurumu, elde ettiği tiraj rakamlarını kurumun sitesinden de halkla paylaşıyor.

Hazırlanan tiraj raporunda, Türkiye'de ilk kez bu yönde bir çalışma yapılarak yerel basına ilişkin rakamlara da yer verildi. Basın İlan Kurumunun şubesinin olduğu illerdeki yerel gazetelerin raporlarının açıklandığı listede İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Trabzon, Eskişehir ve Kocaeli bulunuyor.

GAZETELERİN HAZİRAN AYI SATIŞ RAKAMLARI İÇİN TIKLAYIN

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN