forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

HAYDİ BRE ASLANLAR….

Aktif .

umit_otanÜMİT OTAN 

Güzide medyamızın Tekel işçilerine verdiği destek doğrusu gözlerimizi yaşarttı. Şimdi sıra sendikalı oldukları için işlerinden atılan, grev gömlekleriyle aylarca bekledikleri kapıdan “kovulan”, şimdi mahkeme kararıyla grevlerine yeniden başlayan Sabah-ATV grubundaki arkadaşlarına destek vermeye geldi. Hadi bakalım “aslanlar”, göreyim sizi…


Evet, aynen, anladığınız gibi, gaz vermeye çalışıyorum…

Tekel işçilerinin son yılların en çarpıcı eylemlerini destekleyenlerden bazılarının samimiyetine bir türlü inanamadım.

Tekel emekçilerinin arkasını sıvazlıyormuş gibi yapanların aslında başka “dertlerin” peşinde olduğunu adım gibi biliyordum…

“CHP yetkililerinin, “Tekel işçileri sizi götürecek” tümcesinin “tercümesini” bazılarından farklı biçimde yapabiliyordum.

Neden bu denli kötümserdim, neden bu denli “hindim”?

Çünkü “onları” tanıyordum.

Kapısında grev gömleğiyle bekleşen arkadaşlarının önünden başlarını başka yöne çevirerek geçen ve aylar boyu bir tek satırla arkadaşlarına destek vermeyi “akıl edemeyenler”, nasıl oluyordu da Tekel eyleminde aslan kesilebiliyorlardı?

Çeşitli iş yelerinden binlerce emekçi kapı önüne konulurken hiç sesleri çıkmayanlar nasıl oluyordu da bir anda “babayiğite” dönüşebiliyordu?

Eşyanın tabiatına aykırı bir durumun kokusu sanırım sizlere de ulaşmıştır.

Beni çok abartılı buldunuz, tamam…

Geliniz test edelim.

Sabah Gazetesi, ATV ve dergi grubunun da içinde bulunduğu Turkuvaz Grubu’nun sendikalı çalışanları 13 Şubat 2009 tarihinde greve çıktı. Grevdeyken işlerinden atıldılar.Aylarca işyerlerinin kapısı önünde grevlerini sürdürdüler.Grevin 154'üncü gününde mahkeme kararıyla grev durduruldu.

Medyanın büyük bölümü, arkadaşlarının hak arayışında “haber değeri” bulamadı…

İnanmayan arşivlere açıp bakıversin…

Gelelim bu güne…

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi grevi durdurma kararını bozdu. Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, yönetim kurulu üyeleri, Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin ile bazı sendika temsilcileri, Sabah gazetesi ve ATV'nin Balmumcu'da bulunan binasına giderek “'Bu iş yerinde grev vardır”' yazılı pankartı yeniden astılar. Grevciler “işbaşı” yaptılar.

Haberiniz oldu mu?

Tekel eylemlerinde kalemlerinden “kan damlayanlardan” kaçı arkadaşları için de bir güncük ayırabilecek dersiniz?

Bence hiç…

Bu “babayiğitleri” izleyiniz, lütfen…

Kimleri kastettiğimi zaten biliyorsunuz.

Yanılırsam, yüzüme tükürün…

Razıyım…

umitotan@gmail.com

NOT: Ümit Otan'ın yazıları aynı zamanda http://www.t24.com.tr de yayınlanmaktadır.

DKM ARŞİVİ