forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

CHP SINIFTA KALMIŞTIR…

Aktif .

umit_otanÜMİT OTAN - EGE'DEN  

Hiç evelemeye, gevelemeye gerek yok. CHP referandum sürecinde sınıfta kalmıştır. Bilgi ve iletişim çağında, kitle iletişim tekniklerinden bu kadar uzak, toplum psikolojisi, mesaj ve kitle ilişkisinden bihaber  kendini sosyal demokrat diye niteleyen bir partinin, referandum sonuçlarından önce kendini masaya yatırıp iyice bir tahlil etmesi gerekiyor…


Şu kısacık referandum süreci gösterdi ki, CHP’nin uzmanlaşmış, çalışkan ve özverili bir danışman kadrosu yok. Her şey el yordamıyla yürümüş, daha doğrusu yürümemiş.

Benzer şeyleri haftalar öncesi de dile getirmeye çalışmış, “tonlarca “küfür” mektubuna boğulmuştum.

Solcunun, sosyal demokratın olmazsa olmazı özeleştiri değil mi?

Eğri oturup doğru konuşalım. Hiç de öyle değil. Burunlardan kıl aldırılmıyor. Herkes her şeyin en iyisini biliyor.

Atmışlı, yetmişli yılların “çığırtkan” politikaları artık iflas etmiştir. Sağ seçmenin belli kesiminin de sert, saldırgan üsluba uzak durduğu seçim sonuçlarından açık seçik görülüyor.

CHP’lilerin, “referandumu kucağımızda bulduk”, “çok az zaman vardı” bahanelerine sığınmalarını, akşam dersini çalışmamış ilkokul talebelerinin öğretmeni karşısındaki “mızıldanmasına” benzetiyorum.

Varılan nokta, Kılıçdaroğlu’nun tek başına başarısıdır, gerçekten ortada bir başarı varsa…

Bir parti düşünün ki, genel başkanlarının oy kullanabilmesi için gerekli bürokratik işleri becerememiş.

Bir parti düşünün ki,  çağa uygun kampanya düzenlemekten bihaber…

Kılıçdaroğlu’nun tüm mitinglerde vermeye çalıştığı mesajların yarım dosya kağıdını doldurmadığını, sürekli aynı söylemi yinelemesinin “rehavet” yarattığını CHP’de “görecek göz” yoktu.

Bir parti düşünün ki, İzmir’de görevden alınan kadın kolu başkanının olaydan haberi yok. Sahi, İzmir’de referandum sürecinde kadınlar kolu başkanlığını kim yürütüyordu?

İzmir,  “CHP oyları çantada keklik” diyerek yan gelip yatma yeri değildir.

Bir sosyal demokrat kent düşünün ki, sanatçısı kendi görüşlerinde olmadığı için parçalanmaya çalışılıyor. Demokrasi lafta kalıyor, yangından mal kaçırır gibi adının verildiği sokaktan tabelası sökülmeye çalışılıyor.

Güçlü bir muhalefet, gerçek demokrasilerin olmazsa olmazıdır.

Referandum süreci, CHP’nin güçlü bir muhalefet  olabilmesi için hemen bugünden kolları sıvayıp acil ve radikal önlemler alması gereğini açık seçik göstermiştir.

“Kara propagandaların”,  “idare-i maslahatın”, “yan gelip yatmanın”, “beceriksizliğin”, “vurdumduymazlığın”, “tembelliğin” prim yapmadığı zamanlara varıldığı artık görülmeli ve ayılmalıdır.

Tabii “CHP yazarlarına” da epeyce iş düşmektedir. “Yağlama, ballamla” yazıları kimilerinin yüreğini hoş edebilir. CHP’ye toz kondurmayan bu yazarlar da “küfür mektuplarını” göze almalı ve onlar da ayılmalıdır.

Referandum sonuçlarına bakıp, ABD’ye yerleşmeye kalkışanlara, “evet” çıktığı için pes ettiğini söyleyenlere, beğenmedikleri oyları “oy çuvalı”na benzetenlere, Evren’e suç duyurularına neredeyse kızanlara, “dibine kadar” ön yargılarının tutsağı olmuşlara zaten medyanın ihtiyacı yoktur…

umitotan@gmail.com


 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN