forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

“AYDINLARIN GÖZÜYLE TÜRKİYE”

Aktif .

umit_otan_120ÜMİT OTAN - EGE'DEN   

Bazı akşamlar, televizyonda izlediğim “harika” programların dizilerin “kurbanı” olduğunu düşünür, üzülürüm. Az önce,  TRT Haber’de “Memleket İsterim, Aydınların Gözüyle Türkiye” programında Mario Levi’yi izleyince, “Kalk, bir şeyler yaz” dedi, içimden bir ses…

Aslında neredeyse her akşam, hiç ummadığımız bir kanalda ve hiç ummadığımız güzellikte ve doyuruculukta öyle programlar oluyor ki, “bravo” dedirtiyor. Tabii o sırada ya birbirine bağrışan insanlara ya da “ölesiye reyting” yarışındaki dizilere teslim olmuşlar bu güzelliklerden haberdar olamıyorlar.

Onlar bir yana, ben, “nasıl olmuş da hiç farkında olamamışım” diyebileceklerle hiç kaçırmadığım iki  güzel yapımı paylaşmak istiyorum.

İlki, Özay Şendir’in hazırlayıp sunduğu “Tıkırtlar”.

Kanal 24’te Cuma akşamları saat 20.00’de yayınlanan programda, Şendir, “İnternet haberciliği, gazetelerin yerini alır mı? Pazarlamada sosyal medyanın önemi ne? Facebook ve twitter hayatımızı nasıl etkiledi? Dünya’da sosyal medyaya dair neler oluyor? Siyaset sosyal medyanın önemini fark etti mi? Günde kaç saatimizi sosyal medyaya ayırıyoruz?  En çok neleri izliyor en çok nelere gülüyoruz?” gibi sorulara yanıtlar arıyor, ilgililerle söyleşiler gerçekleştiriyor.

Şimdiye kadar izlememiş olanlar çok sevecekler. Bilhassa “internet düşmanı” bir köşe yazarına “şiddetle” öneririm…

“Tıkırtılar” bitiyor, bir kahve molası veriyorum.

Sıra, TRT Haber kanalında 21.20’de başlayıp yarım saat süren, ama bu kısacık zamanda Türkiye’den bir tarihsel kesit sunan “Memleket İsterim, Aydınların Gözüyle Türkiye” programına geliyor.

Değişik bir formatı var programın. Her hafta değişik kesimden bir aydınımız, kendi hikayesinden yola çıkarak bize bizi anlatıyor, nasıl bir Türkiye’de doğup-büyüdüğünü, bugün nasıl bir Türkiye’de yaşam sürdüğünü ve geleceğin Türkiye’sine ilişkin hayalini paylaşıyor.

Proje tasarımını yazar Muhsin Kızılkaya, gazeteci Fuat Kozluklu ve yönetmen Ali Taner Baltacı’nın yaptığı; gazeteci Suat Kozluklu’nun da yapımcılığını üstlendiği programda, Zülfü Livaneli, Yılmaz Erdoğan, Adalet Ağaoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Ara Güler, Orhan Pamuk, Ali Sirmen, Taha Akyol, Mehmet Altan, Ali Bulaç, Ümit Fırat, Ekrem Dumanlı, Hasan Cemal, Mario Levi, Hasan Saltık, Bejan Matur, A. Turan Alkan, Oral Çalışlar, Tuncel  Kurtiz, Sertap Erener gibi aydınlarımıza  yer veriliyor.

Yapımcı Suat Kozluklu, farklı eğilimlerden, toplumun farklı kesimlerinden ve farklı siyasal eğilimlerden düşün insanlarını bir araya getirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Toplumsal hafızamızı canlı tutmayı hedefleyen bir belgesel hazırladık.” diyor.

İlgi duyanlar kanalların internet sitelerinde gerekli bilgilere ulaşabilirler. Bazı kanalların internet sitelerinde öyle programlara rastlıyorum ki, hiç farkında olmamışım. İnanıyorum ki sizler de şaşıracaksınız. TRT’deki belgesellere bir göz gezdirin, TV24’teki “Tematik Film Kuşağı”nı “atlamayın” derim…

umitotan@gmail.com

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN