forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com
Yazdır
PDF

Osman Pamukoğlu , Saadettin Tantan ve Akiller

Aktif .

ETİKETLER:Necef Uğurlu
necef ugurlu 650NECEF UĞURLU - KAYDA GEÇSİN
Son haftaların en etkileyici TV Programı  Osman Pamukoğlu’nun  Halk TV’de  ‘ Halk Arenası’na konuk olduğu  bölümdü. 
 
Pamukoğlu’nun ;  tartışma konuları olan   iç - dış güvenlik , terör, sınır güvenliği , güneydoğu , sınır bölgelerimiz  üzerine  ciddi  tecrübesi , tarihsel sürece  hakimiyeti  ve  tartışma adap ve disiplininden kaynaklandığını düşündüğüm  tartışma konularıyla sınırlı kalınması uyarıları  , ısrarı ve hatta bunu  zaman zaman diğer  tartışmacı Muharrem İnce’ye  hatırlatması , zamanı kısır siyasi tartışmalara harcatmaması  biz izleyicilere  mükemmel bir bilgilenme olanağı sundu.
 
Pamukoğlu neticede bir parti başkanı , zamanı polemikler için  kullanabilirdi , Maaşallah taşı da cebinde gezen bir lider , misliyle cevaplar taşıyan bir adam  ama yapmadı.
 
Yeni terhis olanlara seferberlik kağıtlarının geldiği bir ülkede bir vatansever siyasetçinin yapması gerekeni yaptı, bu bir savaş hazırlığıdır  diyerek  kendi deneyim ve perspektifinden konuyu derinlemesine anlattı, yalın bir dil ve samimiyetle.
 
Hiç mi siyasi kimliğini ortaya koymadı, hayır koydu ama asıl konunun önüne geçmesine müsaade etmedi, bir anlamda kendine bile  o gece siyasetçi olmaya izin vermedi.
 
Kendine emir verebilen komutanlara hasrettik , biraz olsun hasret giderdik.
 
Bir muharip asker  , komutan  olarak   anılarından  bizlerle paylaştıklarının  , paylaşmadıklarının  çok daha azı olduğunu düşünüyorum  .  Savaş, kan , ölüm , tuzaklar , kovalamacalarla geçen bir ömrün anıları bunlar .
 
‘ Harp Sanat’ ına vakıf bir insan olarak Sun Tzu , Machiavelli ‘nin sözlerinden   örnekler veren  Osman Pamukoğlu , savaşların sosyolojik anlamda cinayet olduğunu da söyleyen bir insan. 
Sayın  Pamukoğlu savaş  meraklısı değil, ama ne var ki görevi , kadar, kısmet ne dersek diyelim  ,  onu ülkesinin güvenliği için muharip olmaya konuşlamış.
 
Kaç kişi yerinde olmak isterdi  mesela ‘akil’ler arasında , neyse zor sorular bunlar haddimi aşan. Herkes işini yapıyor ama bazı işler diğerlerinden daha zor.

 

Sayın Pamukoğlu  işine , mesleğine de son derece hakim , ellerinde sopa harita arkalarında  anlatmaya çalışan ama ne anlattığı belli olmayanlardan  çok daha etkili  avucunun içi gibi bildiği bölgede bizi haritasız , elinde sopasız dolaştırdı .
 
Bu yüzden çok alkış aldığını düşünüyorum, stüdyodan ve ekranları başlarında izleyicilerden çünkü partiler üstü  , oy kaygısından uzak  değerlendirmeler yaptı .
 
Pamukoğlu bu   koşullarda iktidar düşü gören bir Parti Başkanı değil, mevcut seçim sistemiyle aldığı yüzdenin karşılığının mecliste  yer almalarına yetmediğini biliyor.
 
Ama bin iktidara bedel bir muhalefetti o gece yaptığı , bilgilendirdi aydınlattı , kimi ? 
Anlamazlar bunları uyuturuz denilen halkı.

  

Hem sivil mücadelesine devam eden  hem de  ülke güvenliği söz konusu olduğunda  pes etmeyen , bilgi birikimini  paylaşan  bir sivil - asker vardı karşımızda.
 
Öte yanda  ‘Akil’ ler  toplantısında her üye kendi alanlarından olaylara nasıl baktılar bilemiyoruz , onları sonuçta akil kılan alanlarında ki  tecrübeleri olmalıydı. 
 
Yoksa iktidar yandaşlığı , iktidarla alış verişler , ait oldukları sermaye grupların temsiliyetinden kaynaklanan kem küm  akillik  bir işe yaramıyor.
 
Halk  anket sonuçlarında  savaş değil çözüm isterken ; 
müzakerelerin TBMM’si üzerinden yapılmasını , sivil inisyatiflerin ve TBMM yer alsın almasın  muhalefet partileri  kanalıyla  yani meşru siyasetle  fikir, düşüncelerine baş vurulmasını  istiyor ,  iktidar tarafından  atanmış  aracılarla iş götürülmesinden hoşnut değil.
 
İktidarın   muhalafet partilerinin TBMM içinde ve dışında ,   katılımı olmaksızın ‘İktidarın Akilleri’ yle milli hiç bir sorunu çözemeyeceği açıkça ortada.

  

Bu kadar partizan davranışlar, ayrışmalar ötekileştirmelerin ülkemizin hayrına olmadığını görüyoruz , birileri  ne zaman görecekler, ne kadar bekleyeceğiz  sorusu ortada.

 

Durumu görenler  mesela Deniz Ülke Arıboğan açıkça söyledi ve zannederim katılmadı toplantıya .
Sayın Doğu Ergil daha hala durumu ailede bile olan fikir ayrılıklarına benzetip ‘Akil’ topluluğunun herkese açık olduğunu söylüyor, yoo açık filan değil sizleri topladılar Sayın Prof. Ergil.
 
Neden akiller arasında bu süreçte mesela Pamukoğlu yok ? 

 

TBMM  dışı kalmış bir başka muhalefet partisi lideri Saadettin Tantan yok ? 

 

Sayın Tantan’ın  çağın iletişim, bilişim , enformasyon, istihbarat çağı olduğunu anlatmaktan dilinde tüy bitti  yıllardır , işte dinlemeler ortada ! 
 
Bu adamları meclise sokamadık bari akiller arasında bilgilerinden yararlanılsaydı .

 

Madem konu vatan ve akillik, akiller arasında  öyle tuhaf isimler var ki, kırıcı da olmak istemem ama insaf yahu .  
‘ Bayrak’  , ‘Atatürk’  alerjisi olması yeterli neden olmuş kimilerinin akil olmalarına!
 
Onlara artık  fikirlerine katılmasamda saygı duymak zorunluluğunu aştım, ama her halükarda bu fikirlerinin ‘akil’ olmalarına hiç yetmediğini  görüyoruz , başarısızlar  ve onlara teşekkür edenler niye teşekkür ediyorlar anlaşılmıyor.
Çözüm değil , düğüm var karşımızda.
Bu toprakların Gordium düğümü çözme yöntemleri  tüyler ürperticidir.
 
Ve ‘akil’lerin geldiği son durumu gene aralarından birinin şu  sözleri özetliyor ‘ Sokak , Öfke durum yönetilemez halde ‘ .
 
Ülkemizin kendini iktidara kanıtlamak için kilometre yapmayı marifet sanan akillere değil alanında ustalaşmış  akil ve hatta  dahilere ihtiyacı var.
Sevgiyle kayda geçiriyoruz , şimdilik elimizden gelen budur.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN