forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

İNTERNET, TV'YE RAKİP OLDU!

secim_internetSeçim sonuçlarını 1950'li yıllarda radyodan, 1970'li yıllarda televizyondan takip eden Türkiye, 12 Haziran 2011 seçimlerini ağırlıklı olarak internet üzerinden de izledi.

Tivibu web sitesinde yer alan 98 televizyon kanalıyla sonuçlar dünyaya ulaşırken, sitenin kendi yayını TV'lerle yarıştı.

Daha önce televizyonlardan takip edilen konulara artık bilgisayar ve cep telefonu ekranından her an ulaşılabilir oldu.

İnternetin hızlı gelişimi alışkanlıkları da değiştirdi. Bu gelişme önceki gün yapılan 2011 Türkiye genel seçimlerinde de somut bir şekilde yaşandı.

İnternet servis sağlayıcısı TTNet'in online kanalı Tivibu, ilk kez seçim sonuçlarını internetten canlı yayınlayarak dünyanın her yerinden takip edilebilmesini sağladı.

İnternetten yayın en çok yurtdışında yaşayan Türkler tarafından izlendi. Web'den, TV'den ve cepten kullanılabilen Tivibu, Habertürk, CNN Türkçe, STV gibi birçok TV kanalını geçerek en çok izlenen 8. mecra oldu. Tivibu, diğer yayın kuruluşları gibi seçim sonuçlarını Cihan Haber Ajansı'ndan alarak duyurdu.


'Sandıklar internette açılıyor' sloganıyla TTNet, Türkiye'de internet kaynaklı ilk canlı interaktif seçim programı Tivibu Seçim Online'ı gerçekleştirdi. Türkiye'nin ve dünyanın internet üzerinden erişilebildiği Tivibu Seçim Online, şu ana kadar Türkiye'de gerçekleştirilen web ve cep üzerinden canlı olarak yayınlanan en kapsamlı program oldu. Moderatörlüğünü gazeteci Cüneyt Özdemir'in yaptığı özel yayında 36 konuk yer aldı. Amerika, Fransa, Danimarka, Fas, Filistin, İrlanda, Portekiz, Bulgaristan, Polonya, Sırbistan, İngiltere, BAE ve diğer dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Türkler ve hatta yabancılar Twitter, Facebook gibi sosyal medya aracılığıyla görüş ve yorumlarını paylaştı.


Yedi saat süren program boyunca Özdemir, Türkiye'nin farklı yerlerinde bulunan Cihan Haber Ajansı muhabirlerine bağlanarak seçimin nabzını en doğru ve hızlı bir şekilde tuttu. İnternetin sunduğu imkanlar sayesinde seçim sonuçları her yönüyle ele alındı ve seçimle ilgili tüm bilgiler izleyicilere en kısa sürede aktarıldı. Programa katılanlar arasında siyasetçiden yazara, sanatçıdan yönetmene kadar birçok isim de katıldı. Türkiye ve dünyadan 2 milyon kişinin izlediği Tivibu, CNN Türk, STV, Habertürk gibi birçok TV kanalını geride bıraktı. Tivibu'nun video paylaşım sitesi YouTube'da da canlı seyredilebilmesi için Türkiye'de ilk defa YouTube Live özelliği kullanıldı.

http://www.zaman.com.tr/ 

Seçim sonuçlarını siz nereden takip ettiniz. Tıklayın oy verin... 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN