forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

BEŞ AYRI DÜNYA KENTİYLE CANLI YAYIN...

hidirA Haber'de ilk bölümü geçtiğimiz hafta yayınlanan Benim Adım Hıdır adlı programda, 5 ayrı dünya kentiyle canlı bağlantı gerçekleştirilerek, televizyon yayıncılığında bir ilke imza atıldı.

 

A Haber'de yayına başlayan Benim Adım Hıdır Programı, dün akşamki bölümünde, 5 ayrıdünya kentiyle canlı bağlantı gerçekleştirerek televizyon yayıncılığında bir ilke imza attı.Her Cumartesi 20.15'te yayına giren Benim Adım Hıdır’da, ABD'nin New York ve Şikagokentleri, İsviçre'nin Davos, Fransa'nın Strazburg ve Danimarka'nın Kopenhag kenti ile canlıgörüntülü bağlantı kurdu.

Skype bağlantısı kurulan kentlerdeki akademisyen ve gazeteciler, sadece sunucu Hıdır Geviş'le değil, stüdyo konukları Demet Şener ve Elif Dağdeviren'le de diyalog kurma şansı buldular.

Programa Şikago'dan katılan dilbilim profesörü Gülşat Aygen, şehirlerinde yeni yürürlüğegiren işkenceyi yasaklayan yasa ile ilgili konuştu. 12 Eylül döneminde işkence gören Aygen,bu tasarının Amerika ve dünya çapında yaygınlaşmasını ümit ettiğini söyledi. Aygen, sosyalmedyada kendiliğinden ortaya çıkan yeni internet diliyle ilgili de çarpıcı yorumlar yaptı.

Kopenhag'dan bağlanan gazeteci Emre Oğuz ise kent merkezinde yer alan ve özerk birsiyasi statüye sahip olan Christiania adlı mahalleyi tanıttı. 850 kişilik bir nüfusa sahip olanve mülkiyet kavramının olmadığı bu ütopik bölge, merkezi devletten farklı olarak kendiyasalarına ve kendi finans kaynaklarına sahip.

USA Sabah Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz ise programa New York'daki metroistasyonundan bağlanarak, New York metrosu ile ilgili bilgiler verdi. Metronun aslındaulaşımın ötesinde kente ne kadar büyük bir dinamizm kazandırdığını, bir anlamda sanatmerkezi işlevi bile gördüğünü anlattı.
Benim Adım Hıdır'a Davos'dan katılan finans uzmanı ve TV yapımcısı Özlem Denizmen,toplantıya birlikte katıldığı arkadaşlarıyla birlikte Davos'u değerlendirdi.

Strazburg'daki evinden Benim Adım Hıdır'a katılan siyaset bilimci Samim Akgönül ise ilkkez bir TV programında siyasetten bahsetmeyecekti. Akgönül başlangıçta kentlerindeSherlock Holmes filmi nedeniyle yaşanan skandala yer verdi ancak daha fazla dayanamadı veFransa'daki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yorumlar da yaptı.

DKM ARŞİVİ