forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

20 ülkeye Türkiye'den siber saldırı

siber saldiriAvrupa'da 20 ülkenin resmi kurumlarına ait bilgisayarlar, Türkiye ve Panama üzerinden siber saldırıya uğradı.

Yeni casus virüs "MiniDuke"un hedefinde, söz konusu ülkelerin siyasi politikalarıyla ilgili gizli belgeler vardı.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab ve Budapeşte Üniversitesi'nden uzmanlar, Avrupa'da 20 ülkede resmi kurumların bilgisayarlarını hedef alan yeni bir "casus virus" tespit etti.

Kaspersky'nin "MiniDuke" ismini verdiği casus virüs, Avrupa'da 20 ülkede 50 bilgisayar üzerinde bulundu. Ukrayna, Belçika, Portekiz, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda ve Macaristan'da devlet kurumlarındaki gizli belgeleri aktarmakla görevlendirilen "MiniDuke"un Türkiye ve Panama'da bulunan sunuculara (server) bağlı olduğu iddia edildi.

Casus virus "MiniDuke"un ABD'de ise düşünce kuruluşları ve sağlık kurumlarının bilgisayarlarını hedef aldığı belirtildi.

"MiniDuke"un çok yeni bir virüs olduğunu belirten uzmanlar, casus virüsün hedefteki bilgisayarlara sızarken "Abodes PDF" yazılımındaki bir güvenlik boşluğundan yararlandığını açıkladı. Hedef alınan kurumun bilgisayarına "Adobes PDF" dosyası ekli bir elektronik posta gönderilerek saldırının gerçekleştirildiği belirtildi.

TWITTER VE GOOGLE DA KULLANILIYOR 
"Adobes PDF" dosyasıyla hedefteki bilgisayara sızan, siber casuslar daha sonra söz konusu bilgisayarı Twitter ve Google üzerinden de kontrol edebiliyorlar. Kaspersky Lab uzmanları, hedefteki her bilgisayar için ayrıca Twitter üzerinden bir hesap açıldığını da söyledi.

'SİBER SİLAH DEĞİL' 
Kasperskys Lab'in virüs uzmanı Vitali Kamluk, "MiniDuke, Flame, Stuxnet ya da Duqu gibi siber bir silah değil. Saldırganlar, sıradan suçlular olabilir. Bazı devletlerin stratejik belgelerini çalmayı hedeflemişler ancak bunları kendileri için değil. Müşterilerine para karşılığında satmak için saldırıyı gerçekleştirmişler" dedi.

SUNUCULAR TÜRKİYE VE PANAMA'DA 
Kasperskys Lab'den yapılan açıklamaya göre, "MiniDuke" casus virüsü Türkiye ve Panama'da bulunan sunuculara bağlı. Bilgileri bu sunuculara aktarıyor. Ancak saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğini tespit etmenin zor olduğu ifade edildi.

 

 

http://www.ntvmsnbc.com/id/25425593 

 

 

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN