forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Youtube kapatma kararıyla ilgili mahkemeye başvurdu...

youtubeYoutubeTİB'in idari işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması için de ayrıca Ankara 4. idare Mahkemesi'nde dava açtı.

TİB'in idari kararıyla Dışişleri Bakanlığı'ndaki gizli Suriye toplantısının kayıtlarının yayınlandığı Youtube kapatılmıştı. Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de milli güvenlik gerekçesiyle Youtube'a erişiminengellenmesine karar vermişti. Ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) mahkeme kararının kaldırılmasını istemişti.

Bu itiraz üzerine Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin twitter'ı açar kararını emsal göstererek Youtube yasağını kaldırmıştı. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. İtirazı kabul eden Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi kararıyla youtube kapalı kalmaya devam etmişti.

AYM YOLU AÇILDI

Yasağın devamı kararıyla youtube kapalı kalmaya devam ederken, itiraz üzerine verilen kararlar kesin olduğu için Youtube'la ilgili iç hukuk yolları tükendiğinden Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolu da açılmıştı.

YOUTUBE BAŞVURDU

Alınan bilgiye göre merkezi ABD'de bulunan youtube, Türkiye'deki avukatı Gönenç Gürkaynak aracılığıyla bugün sabah saatlerinde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde youtube ile ilgili yasak nedeniyle düşünce ve ifade hürriyeti hakkının ihlal edildiğinin tespitine karar verilmesi istendi. 

Başvuruyu AYM karara bağlayacak. AYM yasak nedeniyle ifade hürriyetinin ihlal edildiğine karar verirse youtube erişime açılacak. AYM daha önce ifade özgürlüğüne karşı ağır bir müdahalede bulunulduğu gerekçesiyle sosyal paylaşım sitesi twitter'ın da erişimeaçılmasına karar vermişti.

İDARİ YARGIDA DA DAVA

Youtube ayrıca yine avukatı Gürkaynak aracılığıyla TİB'in idari işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesinde dava açtı.

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN