forkredit.com | | vivaspb.com | finntalk.com

Soma'daki facia sosyal medyaya bakın nasıl yansıdı?

somaManisa Soma'da yaşanan maden kazasını başından beri haber kanalları canlı olarak veriyor. Sosyal medyada da kaza en çok konuşalan konu oldu.

Haber kanalları ve internet siteleri gelişmeleri an be an aktarırken, sosyal medyanın tek gündemi maden kazası oldu. Türkiye'de son dönemde yaşanan her olayda olduğu gibi sosyal medyada yine sert tartışmalar yaşandı. Hükümete her olayda muhalefet edenler kazadan Hükümeti sorumlu tutarken ağır eleştiriler yöneltti. Kırşı düşüncedekiler ise ölümlerin siyasete alet edilmemesi gerektiğini savundular.  

Ancak sosyal medyada yaşanan tartışmaların Soma'da hiçbir karşılığı yoktu. Çünkü Enerji Bakanı Taner Yıldız, şu ana kadar 151 işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

151 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Manisa'nın Soma ilçesindeki bir linyit madeninde meydana gelen yangında şu ana kadar 151 madenci hayatını kaybetti, 76 kişi de yaralandı. 

Tüm Türkiye'yi yasa boğan açıklama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi.

Kaza sırasında madende 787 işçinin bulunduğunu söyleyen Bakan Yıldız, 151 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Tahliye edilen 363 kişiden, 1'i ağır olmak üzere 76'sının da yaralı olduğunu açıklayan Yıldız, halen madende mahsur olan madencileri kurtarma çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Yıldız, sosyal medyada yer alan açıklamalara itibar edilmemesini isteyerek, "Sabaha kadar işçi kardeşlerimizi çıkartmak durumundayız. Herkes imtihan veriyor. Sosyal medyada kan arandığı söyleniyor. Kan aradığımız herhangi bir işçi kardeşimiz yok" diye konuştu.

Ölümlerin karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

TRAFO PATLADI

NTVMSNBC.com'un haberine göre, Eynez köyü Karanlıkdere mevkiindeki Soma Kömür İşletmeleri AŞ'ye ait linyit madeninde elektrik trafosu patladı. - 150 metre kotunda meydana gelen patlama sonrası çıkan yangın nedeniyle yüzlerce madenci ocakta mahsur kaldı. Olayın ardından madenin bulunduğu bölgeye çok sayıda ambulans gönderildi.

OKSİJEN POMPALANIYOR
Vardiya değişikliği sırasında yaşanan olayda mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor. Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Yangının gerçekleştiği Soma Kömür İşletmeleri AŞ'den bir açıklama geldi. Yangına anında müdahale edildiği belirtilen açıklamada, olayda hayatını kaybedenler olduğu belirtildi ancak sayı verilmedi.

Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Manisa Soma'da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz."

DKM ARŞİVİNİ GOOGLE'DA ARAYIN

DKM'NİN 1998-2001 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2001-2003 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN

DKM'NİN 2003-2009 ARASINDAKİ ARŞİVİ İÇİN TIKLAYIN